Kripto Para Piyasaları, Hayatta Kalmak

0 1.543

Kripto para piyasalarına yeni başladıysanız ve bu dünyada kendinizi yetersiz hissediyorsanız, kahvenizi alıp bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Bu dünyaya girmeye karar vermişseniz, başlangıçta cebinizden bir şeyler ortaya koyacaksınız. Bir başka deyişle, her finansal girişimin başlangıcında yapıldığı gibi; sermaye ortaya koyacaksınız. Sermayenize, yani cebinizdeki paranıza, dolaylı olarak emeğinize önem veriyorsanız, buyrunuz. Yine de belirtelim; teknik analiz bilginizin iyi düzeyde olduğunu düşünüyorsanız ya da hali hazırda iyi bir finansal okur-yazarsanız, bu içerik nispeten size daha az katkı sağlayabilir. Lafı uzatmadan, başlayalım.

Para=Emek=Zaman Denklemi

Ekonominin temeli emektir. Emek dediğimiz şey ise temelde insana, ve zamana ihtiyaç duyar. Günde 8 saat çalışan bir işçiyi ele alın. Burada, insan = işçi, zaman = 8 saatlik dilim olarak gerçekleşir. Ortaya çıkan şey emek karşılığı elde edilen ürün iken; işçiye verilen yevmiye emeğin karşılığıdır. Yani “para” denilen şey, emeğinizin karşılığında size layık görülen “satın alma gücü miktarıdır”. O yüzden paranıza sahip çıkmak, emeğinize, dolayısıyla harcamış olduğunuz zamana sahip çıkmaktır. Peki,bulunduğumuz ekonomik düzen içerisinde kredi çekmek ne anlama gelir? Cevap: “Gelecekten borçlanmak”. Yani, henüz emek vermeden emeğinizin karşılığını bir taahhüt karşılığı almak. Yani, emek harcayacağınıza yasal zeminde söz vermek.

Kredi Çekerek Kripto Para İşine Girmek

Bırakın kredi çekip kripto para dünyasına atılmayı, ekonomistler yükseliş trendi zamanlarında dahi olsa altına ve dövize bile bu şekilde yatırım yapmanızı onaylamazlar. Bu şekilde yapılacak yatırım sadece ve sadece garanti kar getirecek işlemlerde yapılır. Bu tarz işlemler ise zaten çok nadir bulunur. Yani, siz siz olun bu yanlışa düşüp baştan kaybetmeyin.

Ne Kadar Sermaye Ortaya Koymalıyım?

Hah, işte böyle, bana böyle şeylerle gelin. Cevap basit, “tamamen kaybettiğinizde, içinizin acımayacağı kadar bir meblağ” diyebiliriz. Unutmayın, kripto para dünyasında her şeyinizi her an tamamiyle kaybedebilirsiniz. Bunun için lütfen, bütçenize göre yüksek miktarlarda paralarla bu işe girmenizi tavsiye etmeyiz. Ne demiştik, söz konusu emeğiniz.

Bunu da Belirledim, Nasıl Coin Alacağım?

Bunun için öncelikle BitCoin, Ethereum gibi coinler elde etmelisiniz. Bunun pek çok yolu olsa da, genellikle Türk borsalarından TL karşılığı bu gibi coinler alınır ve akabinde yabancı borsalara aktarılır. Bu konu detaylıca şurada anlatılıyor, detaylar için önce BURAYA ve sonra da BURAYA tıklayın.

Neden Yabancı Borsalarda İşlem Yapmalıyım?

Güzel soru. Çünkü Türk borsalarında coin çeşitliliği şu anda az. Dahası, uluslar arası borsalara kıyasla hacim epey düşük. Bu yüzden yabancı borsalar çok daha fazla fırsat sunmakta.

Tüm Paramı Hangi Altcoin’e Yatırsam Daha Çok Kar Ederim?

Yanlış soru. “Hangi altcoinlere yatırsam”, olacaktı o. Portföyünüzü hiç bir zaman tek bir altcoin’e yatırmamalısınız. Üstelik her ne olursa olsun, elinizdeki BitCoin’in tamamını altcoinlere harcamamalısınız. Unutmayın, BitCoin’in aşağı veya yukarı yönlü ani hareketlerinde altcoinler düşer. Kriz zamanlarında yedek mermi deponuz hazır olsun. Yoksa eliniz kolunuz bağlı zarar içinde yüzersiniz. Terste kalırsınız, çıkamazsınız. Ya da illa çıkmak istiyorsanız, zararına satış yapmak durumunda kalırsınız.

İyi de, Hangi Altcoinler?

İşte bu nokta çok kritik. Temel analiz ve araştırmanızı iyi yapın. Hangi coin, proje ne vaad ediyor, dolandırıcı olabilirler mi, blok zincir altyapısı nasıl çalışıyor…vs gibi soruların cevabını bulmak zorundasınız. Kripto para dünyasında pek çok coin bulunmakta, elbette hepsini analiz edemeyeceksiniz. Bu yüzden almak niyetinde olduğunuz coinlerin bir listesini yapın ve bu listedeki koinleri iyi araştırın. Bu, biraz tecrübe isteyen bir nokta olduğundan, alacağınız coinlere yatıracağınız miktarlar, başlangıçta oldukça küçük tutarlarda olabilir. Yani, bu bizim tavsiyemiz ama siz bilirsiniz.

Aldım, Ne Zaman Satmalıyım?

Öncelikle tebrikler, umarım diplerden almışsınızdır. Bunun için altcoin’inizin geçmişte yaptığı hareketlere bir bakın, teknik analiz yapabiliyorsanız (ki sanmıyorum, en azından şimdilik) yapın. Yapamıyorsanız, teknik analiz yapanların analizlerini değerlendirin. Bir şekilde bu iş sizde bitmeli, tek bir analistin tüm dediğini yapmaktan kaçının. Böylece, kaçtan satış yapacağınızı da araştırmalısınız. Bunu etkileyen pek çok etken bulunmaktadır. Bitcoin’in stabil olup olmamasından, almış olduğunuz coin’in yakın zamanda ne gibi etkinlikleri olduğuna kadar, pek çok fenomen tarafından övülmesine, teknolojisinde skandal hatalar ortaya çıkmasına kadar, her şey etkilidir.

Duygusal Hareket Etmek

Türk milleti kadar, aldığı coin ile duygusal bağ kurabilme yeteneğine sahip başka bir millet daha yoktur herhalde. Gereksiz fanatizmden, coin’i fazla benimsemekten kaçının. Verilere, teknik ve temel analizlere, ve coin hakkında ortaya çıkan son gelişmelere kayıtsız kalmayın. Ve mümkünse bunu tarafsızca yapın.

kripto para piyasaları
Kripto para piyasaları altın kuralları

Pump Grubuna Girip Kazanmayı Düşünüyorum

İyi düşünmüşsün. Tebrik ediyorum, kripto para dünyasında para kaybetmenin en garanti yolunu keşfetmen beş dakikayı almamış. Pump grupları; bir kişi veya grubun sinyaliyle aynı anda hareket eden, elinde piyasaya etki edecek kadar parası olmayan kişilerin gözlerine kestirdikleri (genellikle düşük hacimli) coinlere aynı anda alım emirleri girerek fiyatlarını kısa süreliğine 2-3 katına çıkarma operasyonları yapan şahıslardan oluşur. İlk etapta, kar edileceği ümidiyle çok cazip görünse de, küçük yatırımcılar coinleri alana kadar fiyat epey yukarı çıkmış oluyor ve daha satmaya fırsat bulmadan tekrar eski fiyatına (genellikle daha da altına) iniyor. Yani aslında o grupta kimin gücü kime yeterse o diğerlerini eziyor. Gerek yok, uzak durun.

 

 

 

Cevap Bırakın