Tron Altcoin İncelemesi, Tron (TRX) Nedir?

Bu yazımızda Tron (TRX) tokenine dair farklı açılardan yapılmış detaylı incelemelerden derlenmiş bir tablo ortaya koyuyoruz. Artısıyla eksisiyle Tron'un nasıl bir token olduğunu bilmek isteyenler için hazırlanmıştır.

0 3.888

Tron Neyi Vaat Ediyor?

Türkiye’de pek çok kripto borsacının kısa veya uzun vadeliğine bir şekilde eline düşmüş, elden çıkarılmış, çıkarılmamış veya çıkarılamamış; üzerinde çokça konuşulan bir altcoin olması nedeniyle Tron’u (TRX) detaylı incelemeye alıyorum. Zira, şu an 1 TRX’in yaklaşık değeri 400 satoshi veya 0,04$ olsa da önümüzdeki süreçte ne yapabileceğini kestirebilmemiz için projenin kalitesini ölçmek gerekiyor.

Trx
Tron

İlk önce Tron’un gerçek hayatta bizlere neler vaad ederek yola çıktığına bakarak şu sonuca varıyoruz; TRX, küresel çapta değeri 1 Trilyon doları bulan eğlence sektörünü hedefliyor ve bunu merkezi olmayan blok zincir tabanında, kullanıcıdan kullanıcıya dijital içerik aktarımını direkt olarak sağlamayı amaçlıyor. Kişiler böylece TRX aracılığıyla dijital bir içerik üretip, ücretsiz bir şekilde paylaşabilecek ve diğer kullanıcılar da bu içeriği beğenip satın almak isterler ise, yine TRX ile ödeme yaparak buna erişebilecekler. Peki bu ne anlama geliyor? Böylece Apple Store ve Google Play gibi aracıların ortadan kalkmasına, özgür bir eğlence ekosistemi oluşmasına ve aracılara verilecek olan ücretlerin cepte kalacak olması anlamına geliyor. Dahası, pek çok kullanıcı verileri ve trafiği, Google, Facebook, Amazon ve Snapchat gibi birkaç şirket tarafından kontrol edilmektedir. TRX, verilerin sahipliğini üreticinin kontrolüne geri getirerek bu denetimi hafifletmeye çalışacak. Bu dijital içerikler için herhangi bir kısıtlama yok; normal bir resimden, ses kaydına, telefon aplikasyonlarından basit oyunlara kadar her şey TRX’in kapsamına giriyor. İçerik konusunda Tron bireyleri tamamen özgür bırakıyor.

TRX bazlı bir oyundan
Tron bazlı bir oyundan kare

Gerçek hayatta Tron’un karşılığını sorguladığımızda ortaya çıkan manzara bu, bu fikir tutulur mu, bu fikir ne kadar parlak; bu apayrı bir tartışma konusu. Zaten kripto borsacıları bu noktada epey farklı fikirlere sahip.

 

 

Tron’un Altyapısı

TRX Whitepaper skandalı
Tron Whitepaper skandalına dair bir haberden

Atyapısına baktığımızda, hali hazırda bir Ethereum token’i olarak karşımıza çıkıyor. Ancak önümüzdeki günlerde kendi Main Net’ini kuracaklarını söylüyorlar. Bunu yaparken blok zincir altyapısı olarak ortaya yeni bir fikir sunup sunmayacakları noktasında henüz net bir bilgi yok. Yani, büyük altcoinler ile karşılaştırdığımızda blok zinciri konusunda bir şey söyleyemiyoruz. Ancak şimdiki durumda rakiplerine göre olan görünümü biraz zayıf. Bunun sebebi biraz da whitepaper skandalına karışmış olmaları ve çalıntı whitepaper damgası yemiş olmaları. Örneğin, böylesine büyük bir hedef piyasaya girmek isteyen bir projenin ingilizce whitepaper’ının neden çok geç ortaya çıkarıldığını anlamak güç. Çince’sinde de kopyala yapıştır izleri mevcut. Bu önemli bir detay. Tron’un bu noktada biraz da kervan yolda düzülür mantığıyla hareket ettiğini söyleyebiliriz. Bu da projenin profesyonel ruhuna aykırı bir tutum olarak çokça eleştiri alıyor. Yani, bu token tutulur mu, bu fikir tutar mı diye sorgularken, bu gibi durumlardan dolayı maça yenik başladığını gözlemliyoruz. Teknik anlamda, profesyonel kripto yatırımcılar aradığı şeyi henüz Tron’da bulabilmiş değil.

Justin Sun ve Sosyal Medya

Tüm bunların yanında kurucu Justin Sun’ın sosyal medyada fazlasıyla aktif olduğunu görmek Tron adına pozitif bir hareket olarak kayıtlarımıza geçiyor. Piyasaya coin çıkartıp, aylarca ortalarda görünmeyen yetkililerin mevcut olduğu bu piyasada, bu bir artıdır. Bununla birlikte Tron’un partnerlik anlaşmaları da gündemdeki yerini sık sık alıyor. Ancak, yukarıdaki paragrafta bahsedilen sebeplerle yatırımcıların şüpheyle baktığını düşünürsek, günlük al satlar dışında kalıcı yatırımcı elde etme noktasında TRX’in epey zorlandığını görüyoruz.

TRX Token Dağılımı

Halihazırda piyasaya sürülmüş olan, dolaşımdaki Tron miktarı : 65,7 milyar TRX

Toplam TRX Miktarı (Depodaki Tron’ların da piyasaya sürüleceği düşünülür ise): 100 milyar TRX

Piyasaya sürülmemiş Tron’ların yaklaşık 34 milyarlık diliminin sadece Justin Sun’da olduğunu, Justin Sun’ın kendisi de yalanlamıyor. İlgili kaynak için Bkz: CoinMarketCap.com

Elinde en çok TRX bulunduran ilk 100 cüzdan
Elinde en çok Tron bulunduran ilk 100 cüzdan

Yukarıdaki dairesel grafikte tüm daireden ayrı duran, büyük mavi dilimin payı tam da 34milyar TRX. Yani Justin Sun’ın hesabı, tam olarak o dilim. Bu, aslına bakılırsa ürkütücü bir rakam. Bir kez daha uzun vadeli, kalıcı yatırım yapmak isteyen kripto borsacılar için istenmeyen bir durum. Yeni ortaya çıkan ICO’larda kurucu ekibin tamamına ayrılan miktarın %10-20’lerde olduğunu görüyoruz. Dahası, elinde en çok TRX bulunduran ilk 100 kişinin, toplam TRX miktarına oranı %89,19. Yani 100 milyar Tron’un yaklaşık 90 milyarı şu an sadece 100 kişinin hesabında. Bu bir kırmızı alarmdır. Nedeni ise Tron’un manipüle edilebilme oranının epey yüksek olduğu anlamına gelir. Bugün itibariyle TRX bulunduran hesap kullanıcı sayısı yaklaşık 477,015‘tir. Bunlardan sadece 100’ü, 476,915 kişinin TRX’leri ile ve dolaylı olarak hayalleriyle oynayabilir. Zaten Justin Sun, tek başına bile bunu yapabilir. Yapar veya yapmaz, orası ayrı bir konu. Ancak Kripto dünyasında bu söylediğim şey, gayet tabi mümkündür.

Justin SUN
Justin SUN, Tron (TRX)’un kurucusu

Token Dağılımı Etkisi

Bu toplam miktar konusundaki bir başka nokta ise, TRX’in gelecekteki fiyatının ne kadar yükselebileceğine dair olan tahminlerde ipucu vermektedir. Tron’un şu anda piyasa hacmi 2.995.776.941$ olarak görünmektedir. Tron bu rakamlarla şu anda en büyük market hacmine sahip olan coinler arasında 15.dir. Yukarısında Monero, Ethereum Classic, NEM ve Dash gibi coinler bulunurken, takipçileri olarak VeChain, NANO, Quantum, Lisk gibi coinleri görüyoruz.

Hangisi daha az kuvvete ihtiyaç duyar?
Hangisi daha az kuvvete ihtiyaç duyar?

Kripto paralara olan ilgi artıp, toplam market hacmi genişledikçe bu paraların tüm altcoinlere belli oranlarda dağılacağını düşünerek hata yapmış olmayız. Ancak miktar olarak epey yüksek bir coin’in yükselişi diğer coinlere oranla epey yavaş olacaktır. Çünkü toplam miktarlar coinlerin üzerindeki yük gibidir. Yüklü bir tırı itmek için ihtiyaç duyduğunuz kuvvet çok fazladır, ancak spor bir arabayı itmek; bir tırı itmekten kat kat kolaydır. Bir coin’in 1 dolarlık yükselişi için gerekli olan para miktarı, o coin’in sirküle miktarının (o an için) 1 dolar ile çarpımından elde edileceğinden, tır ve spor araba örneğinin gerçekçiliği daha iyi anlaşılır. Yani en basit ifadeyle, arz fazla olduğundan; talep de fazla olmalıdır.

Spekülasyon sırasında ortaya atılan bir görsel
Spekülasyonun sembol resimlerinden

Peki Tron neden 2300 satoshileri görebildi?

Cevabı çok basit; kripto dünyasındaki anlık spekülasyonların gücü çok yüksek. Tron’un alibaba şirketiyle anlaştığı haberleri öyle bir yayıldı ki, insanlar ellerindeki coinleri satıp TRX almaya başladı. TRX’in gerçekten yükseldiğini görenler de bu kervana dahil oldu. Pump olan TRX’in arkasındaki spekülasyon gerçekten doğrulanmayıp, ortada bir kavram karmaşası olduğu anlaşıldığında, fiyat bir anda yarıya indi. Sonra daha da yarıya indi ve şimdi bu noktadayız.

TRX'i Mart Ayında Neler Bekliyor?
Tron’u Mart Ayında Neler Bekliyor?

Mart’taki Tron Haberleri

Bu ise bir başka incelenilmesi gereken nokta. Çünkü CoinBurn etkinliği tüm bu bahsetmiş olduğumuz toplam miktarı azaltmaya yönelik iyi bir hamle. Ancak CoinBurn yani Coin yakılmasının ani yanma ve yavaş yanma gibi iki farklı türde olduğunu gördük şimdiye kadar. Örneğin DGPT Coin (DigiPulse)’un Nisan ayında, toplam DGPT miktarının yaklaşık %67’sini yok edeceğini görüyoruz. Bu ani yanma örneğidir ve bir coin için hele hele %67 yanma oranı muazzam bir orandır. Böylece toplam miktar marjinal bir şekilde azalacak, para bir anda değerlenecektir. Ancak, TRX cephesinden gelen bilgiler yavaş yanma olacağı yönünde. Yani her bir para transferinde (ya da dijital içerikli oyunlarda TRX değerine sahip her bir köpeğin öldüğünde o TRX miktarının da çöpe gitmesi gibi) belli miktar TRX’in de buhar olacağı şeklinde bir yanmadan söz ediliyor. Bunun Tron üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olur, onu bilemiyoruz ancak ani yanma gibi bir etkiden söz edebilmek pek mümkün görünmüyor. Ancak kripto para dünyasında her şey mümkün olduğundan, fiyatların zamanla ne yönde ve nasıl şekil alacağına dair %100 kesin tahminlerde bulunmamak gerekir. Kısaca; YTD

Mart ayı kripto para etkinlikleri

Ripple Detaylı Analizi

Cevap Bırakın