Ethereum Cüzdanı Nedir? Myetherwallet Cüzdanı Nasıl Açılır?

0 5.973

Ethereumlarınızı, bir borsa dışındaki ethereum cüzdanı kullanarak nasıl saklayacağınızı öğrenmek, kriptopara alanında yatırımı bulunan herkes için çok önemlidir. Öncelikle borsalar tek bir merkezden yönetilen, hacklenme potansiyeli olan ve böyle bir durumla karşılaşılması durumunda hiçbir hak iddia edemeyeceğiniz platformlardır. Daha önce yaşanan hack olayları tezimizi onaylar niteliktedir. (MT Gox. Bitgrail borsası hacklenmesi vs.)

Myetherwallet’ı borsa cüzdanlarından ayıran bir başka önemli özelliği ise ERC20 tokenlarını destekliyor oluşudur. ERC20 token desteği sayesinde piyasaya yeni açılacak projelerin dağıtmış olduğu “Airdrop”lara başvurabilir, verilen “Token”ları kendi cüzdanınızda saklayabilir ve ayrıca “ICO”lara katılabilirsiniz.

Bu yazıda değineceğimiz başlıca başlıklar
1)Myetherwallet (MEW) Cüzdanı Nasıl Oluşturulur
2)Myetherwallet’tan Para Transferi Nasıl Yapılır

1) Myetherwallet’dan Ethereum Cüzdanı Açma

Borsalar, Ethereum ticareti için kullanılmalıdır, ethereum saklamak için değil. Aksi halde sunucuları çökerse veya hükümet borsalara dava açarsa, fonlarınız tehlikeye girebilir.

Kendi merkezi olmayan cüzdanınızı kurarak varlıklarınızı bir üçüncü taraf tarafından kontrol edilmekten kurtarırsınız – yani varlıklarınız blok zincirde depolandığı şekliyle %100 kontrolünüzde olur, üçüncü taraf bir sunucuya gerek duymazsınız. Bunu yapmanın birçok yolu var, ancak bu yazıda birkaç dakika içinde MyEtherWallet ile bir cüzdan oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu göreceğiz.

İlk olarak www.myetherwallet.com adresine giriyoruz.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir anasayfa gelecek.

Ethereum Cüzdanı Şifre Oluşturma

“Enter a password” yazısının altında kırmızı okla gösterilen kutucuğa belirlediğiniz şifrenizi girin. Tercihen uzun, sayı ve özel karakterler içeren kırılması zor bir şifre oluşturmanız tavsiye ederim.

Şifrenizi yazdıktan sonra “Create New Wallet” butonuna tıklayın.

Keystore Dosyasını Kaydetme

“Download Keystore File (UTC / Json)” butonuna tıklayın.Bilgisayarınıza küçük bir dosya indirecektir. İndirdiğiniz bu dosyayı flash bellek, harici harddisk gibi birkaç farklı yere kopyalayın. Mailinizin güvenliğinizden kuşkunuz yoksa mailinizde bile bir yedeğini bulundurabilirsiniz. Sakın ola başkalarıyla paylaşmayın çünkü şifreniz ve bu dosya ile ethereum cüzdanınızın kontrolünü 3. partilere geçecektir.

Dosyayı indirdikten sonra “I understand. Continue” butonuna tıklayıp devam edin.

Private Key’i Kaydetme

İşte işin en can alıcı kısmına geldik. “Private Key”, cüzdanınızın; keystore dosyanız ve şifrenizin olmadığı durumlarda kapısını sonuna kadar aralayan bir “anahtar”dır. Zorda kalmadıkça bunu bilgisayarınız veya internete açık bir yerde saklamayın. Bir yere yazıp saklayın gerekirse dövme yaptırın ?

“Print Paper Wallet” butonuna tıklayın:

Private Keyleri Yedekleme

Açılan yeni pencerede “Your address” yani ödeme alıp gönderebileceğiniz “Public Adress” , cüzdanınızın ve fonlarınızın kontrolünü sağlayani cüzdanınıza şifresiz bağlanabildiğiniz “Private Key” yani “Gizli (Özel) Anahtar”ınız ve bunların QR Kodları bulunmakta. Bunları bir kağıda yazdırıp güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

Bir önceki sayfaya dönüp “Next: Save Your Adress” butonuna tıklayın:

Myetherwallet’a Giriş

Açılan yeni sayfa artık cüzdanınıza giriş yapabileceğiniz sayfadır. İster indirdiğiniz “Keystore” dosyası ve şifrenizle veya kağıda yazdırdığınız “Private Key” ile ya da isterseniz Metamask (expoler’a kurulan bir eklenti, arayüz) ile giriş yapabilirsiniz.

Şimdilik indirdiğiniz keystore dosyasını kullanalım. Keystore dosyası tipik olarak “UTC–2017-06-25T16-57-01.504Z–243d975bf1f9f9f9f9e9f9ddf360” şeklinde kaydedilen dosyadır.

Keystore Dosyasını Seçme

“Keystore/Json File” kutucuğunu işaretledikten sonra “Select Wallet File” kısmından bilgisayarınızdan indirdiğiniz “Keystore” dosyanızı seçin, daha önce belirlediğiniz şifreyi girdikten sonra cüzdanımız artık aktif ve kullanılabilir hale geldi.

Cüzdanıniz aktif hale geldikten sonra aşağıda cüzdana ait bilgiler görüntülendi.

Myetherwallet Aktif

Artık cüzdanımızı oluşturduk ve kullanıma hazır. “Your Address” kısmı ödeme isteyeceğimiz adresimiz. Artık herhangi bir borsadaki ethereumlarınızı bu adrese ödeme isteyerek myetherwallet’ınıza çekebilirsiniz.

2) Myetherwallet’tan Para Transferi

Artık cüzdanımızı oluşturduk ve kullanıma hazır. “Your Address” kısmı ödeme isteyeceğimiz adresimiz. Artık herhangi bir borsadaki ethereumlarınızı bu adrese ödeme isteyerek kendi cüzdanınıza çekebilirsiniz.

Myetherwallet cüzdanınızdan para göndermek için ise www.myetherwallet.com’a giriş yapıp:

 

Myetherwallet Giriş

Üst kısımdan “Send Ether & Tokens” sekmesini açıp; Keystore veyahut Private Keyimizi kullanıp giriş yapın.

 

Ethereum Gönderme

 

Açılan sayfada:
“To address” kısmı para göndermek istediğimiz kısım. Göndermek istediğiniz ethereum adresini (Public Adres) yazın. Örneğin: 0xc9307a0f0da6354b1f324bc9c52197e725d3cb59

“Amount to Send” kısmı göndermek istediğiniz Ethereum miktarı. Örneğin: 0.005
“Gas Limit” kısmı otomatik olarak belirlenmekte, değiştirmeyebilirsiniz.

Tüm bilgileri doğru girdiğinizden emin olduktan sonra “Generate Transaction” butonuna tıklayıp açılan pencereden “Confirm” diyerek ethereum gönderme işleminizi başlatabilirsiniz.

Terminoloji

Public Adress = Kamusal Adress ( Ödeme alımı için paylaştığınız adres, bir nevi hesap numarası)

Private  Key = Özel Anahtar (Kimseyle paylaşmamanız gereken anahtar)

Bizi Desteklemek İsterseniz: 0xC6C0f57e2826536D26170c2D0d96010322F0576E

 

Cevap Bırakın