Kriptopara Madenciliği: Nvidia’nın Kazancı Hesaplandı

0 3.241

Tayvan merkezli bilgisayar donanımı üreticisi Nvidia’nın, kriptopara madenciliği ve blokzincir sayesinde yaklaşık 1.35 milyar dolar kazandığı açıklandı. Rakamlar, RBC Capital Markets analisti Mitch Steves tarafından hesaplandı ve 31 Ocak’ta Market Insider’ın finans haber bölümünde yayınlandı.

Steves, 30 Ocak’ta yayınladığı bir araştırmaya göre Nvidia’nın kriptopara madenciliği ve blokzincir ile ilgili toplamda yaklaşık 1.95 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtti. Nvidia ise, şirketin resmi duyurusunda aynı dönemde yaklaşık 602 milyon dolar kazandığını açıklamıştı.

Steves’in Hesaplamaları, Nvidia’nın kripto gelirinin Nisan 2017’den Temmuz 2018’e kadar yaklaşık 2,75 milyar dolar olması gerektiğini ortaya koydu. Bu tahmin, o sıralar madencilik için ekran kartı (GPU’lar) gerektiren Ethereum (ETH) ve diğer kripto para birimleri oranlarını temel almaktadır.

Market Insider’a göre, Nvidia’nın madencilik amacıyla satılan GPU’larda yüzde 75 pazar payına sahip olduğu açılandı. AMD firmasının ise pazarın geri kalanını kontrol ettiğini belirtti. Yine de makale, analistin bu rakamları doğrulamanın bir yolu olmadığını belirtti.

Ayrıca Steves, yakın tarihli bir AMD kazanç raporunun, kendi tezini doğruladığını öne sürdüğünü bildirdi. Bu raporun yayınlanmasından önce bir analist, şirketin “kripto macerası” nedeniyle hala sorunlarla karşılaşabileceğini belirtti.

AMD’nin 29 Ocak’ta yayımlanan raporunda, şirketin ilk çeyrek gelirinin önceki yıla göre yüzde 24 azalarak 1.25 milyar dolar olmasını beklediğini belirtti. Belgede gösterilen düşüşün nedenleri “blokzincir ile ilgili GPU gelirinin olmaması ve düşük bellek satışları” belirtildi.

Makaleye göre, AMD’nin geçen yılın ilk çeyreğinde 234 milyon $’a sahip olduğu belirtildi. Bu miktarın ise, toplam kripto gelirinin yaklaşık dörtte birine denk geldiğini belirtildi.

Nvidia, Kasım 2018’de üçüncü çeyreğine kazanç raporunu yayınladığında, şirketin kurucusu ve CEO’su Jensen Huang bir açıklamada bulundu. Huang, şirketin “kısa vadeli sonuçların kripto para birimlerine aşırı talebin neden olduğunu, ancak bu durumda da bir düzeltme olacağını düşündüklerini” söyledi.

Tahminlerin yapılmasının ardından, Nvidia’nın stokları genişletilmiş oturumda yaklaşık yüzde 5 oranında düştü. Teknoloji haber sitesi TechSpot, son RBC dergisine yaptığı açıklamada, “stoktaki ani düşüşün, Nvidia’nın gelirdeki büyük dalgalanmaları kapatmak için güçlü bir teşvik olduğunu” belirtti.

Cevap Bırakın