Bitcoin, Ethereum ve Ripple’da Kritik Seviyeler

2.965

Piyasalarda boğa beklentisinin artmış olduğu bugünlerde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’a yatırım yapanların dikkat etmesi gereken bazı kritik seviyeler var. Ülkemizde en yaygın kriptopara yatırım araçlarından olan bu üçlüyü ayrı ayrı ele alalım.

Bitcoin (BTC) için kritik seviyeler

Küresel piyasalarda borsalar, altın ve döviz üçgeninin bir takım “kestirilemez” hareketlerde bulunduğu bu günlerde Bitcoin’in de kendine özgü bir girdap yaratıp bu girdabın içinde debelendiğini görüyoruz. Bu gibi hareketler özellikle kısa vadeli yatırımcılar için pek çok belirsizliği gündeme getirse de, ekonomistler uzun vadede bu üçgenin nasıl bir şekil alacağında hemfikir görünüyor. Ancak söz konusu kripto paralar olduğunda işlerin daha da karmaşık bir hal aldığını görüyoruz. Örneğin, Amerikan merkez bankası FED’in piyasaya sürmüş olduğu yüksek ölçekli dolar enjeksiyonlarının kripto paralar için beklenildiği kadar büyük bir etki yapmadığını teyit etmiş oluyoruz. Ancak Bitcoin için bundan daha kötü pek çok felaket senaryosunun da boşa çıkmış olduğu da görülmekte. En azından şimdilik…

BTC-USDT grafiği.

Aslında Bitcoin yeşil çizgilerle gösterilmiş alanda kalabilseydi şu an BTC-USDT fiyatlarında yükseliş için çok daha ümitli olacaktık, bu kötü haber. İyi habere gelince, ayıların moralsiz ve isteksiz olduğunu biliyoruz ve bunu yükselen kama bölgesinin aşağı yönlü kırılmasına rağmen marjinal bir düşüş olmamasından dolayı teyit ediyoruz.

Geçmiş günlerde BTC’nin 6400’lerden daha da aşağı düşeceğini bekleyenleri yanıltması da bir başka pozitif veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktalarda sürekli olarak çok güçlü alımlar görmüştük. Ancak bu kez de 6900 seviyesinde güçlü bir ayı direnci ile karşılaşmıştık. Akabinde o direnci aşıp şu anki 7200ler seviyesine kadar geldik. Bir kez daha özellikle yeşil alana girmemize tekrar olanak sağlayacak olan 7400’ler seviyesinin aşılması gerekiyor. Bu direncin kırılması Bitcoin’in 8000 USDT seviyesine sıçramasına olanak sağlayacaktır. Bu seviyeye kendini atan bir Bitcoin görürsek, daha çok rüzgarı arkasına alıp çıtayı epey yükseğe taşıyacağını öngörebiliriz ancak bunu söylemek için henüz erken. Peki yeşil alana giremezsek ve ayıların güçlü direnişi ile karşılaşırsak sonuç ne olur? Pek iyi olmaz ve 6400’ler yeniden gündeme gelir. O yüzden, bu kritik seviyelere dikkat etmek gerekiyor.

Ethereum (ETH) için Kritik Seviyeler

Ethereum’a baktığımızda yaklaşmakta olan Ehereum 2.0 olayının boğalara moral veren olumlu sinyallerini görüyoruz. İlk olarak daha geçen gün 160$ bariyerini rahat geçip, akabinde ise 176$ direncini de aşan Ethereum’un bu seviyedeki yönü yeni belirleyici noktamız olacak.

Şu anda, grafikte görüldüğü üzere; daha öncesinden kendisine konan mavi ile sınırlı bölgeyi yukarı yönde kıran Ethereum’un bir üst katmanda karşılacağı direnç seviyesi 208$ olarak öngörülüyor. Bitcoin’in yeterince iyi destek vermesi durumunda ise 208$’ın da üzerindeki 250$ seviyesi Ethereum’a yeşil ışık yakabilir. İşler yolunda gitmediği taktirde ise yeniden mavi bölgede göreceğimiz Ethereum, Bitcoin’den gelen ayı hareketleri ile birlikte 145$ civarına düşüş gösterebilir.

Ripple (XRP) için Kritik Seviyeler

Ripple’ın 0.185$ üzerinde kalabilmiş olabilmesi bizim için zaten sevindirici bir sinyaldi. Ripple’ın bu aşamadan sonraki ilk kritik seviyenin 0.205$ seviyesi olduğunu görüyoruz. Ancak bu noktadaki dirençte çok güçlü bir ayı olduğunu bilerek, ona göre pozisyon almak gerekecektir. Bu seviye önemli ve kesinlikle unutmamak gerekiyor.

XRP-USDT grafiği

Bir şekilde Ripple bu savaştan sağ çıkar ise, ki Bitcoin’den destek gelmeksizin işi çok zor; 0.25$’lık seviyeye kadar ilerlemesine kimsenin şaşırmaması gerekecektir. Yine işlerin yolunda gitmediği durumda ise, Ripple 0.157 seviyelerine geri dönüş yapabilir. Önümüzdeki günlerde bu seviyelere yatırımcıların çok daha dikkat etmesi gerekebilir.

İlgili haber: Bitcoin Fiyatı Bu Gerçekleşirse Uçacak

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.