Bitcoin ve Kripto Paraları 2021’de Neler Bekliyor?

15.344

2020 yılını yeni rekorlarla tazeleyen Bitcoin; yıllar sonra bir kez daha ekonomi haberlerinde en ön sıralardaki yerini aldı. Pandemi haberleriyle Mart’ın ortalarında 3800$ seviyelerini gören bu dijital paranın, Aralık’ta 24000$ üzerine çıkacak olması pek çok yatırımcıya göre imkansızdı. Ancak bugün, sadece dokuz ayda kendi değerini altıya katlamış olan bir Bitcoin gerçeği ile karşı karşıyayız. Düşünüldüğünde; gerçekten bu ölçüde kazandırmış olan kaç adet farklı yatırım ensrümanı gösterilebilir? Bu elbette farklı bir tartışma konusu…

Bitcoin ile 2013 senesinde tanışan yatırımcılar hatırlayacaklardır; Bitcoin daha üç basamaklı rakamlarda iken “Bitcoin 100.000$ olacak” şeklinde haber manşetleri atılmaktaydı. Pek çok kişi için elbette bu rakam fazlasıyla abartılıydı. Ama günümüzde bu seviyelerin artık bir ütopya olmadığını, hatta bunun gerçekleşmesine çok az kalındığını; bunun sadece bir zaman meselesi olduğu görülmekte, konuşulmakta ve okunmaktadır. Şimdi, farklı çevrelerden pek çok yatırımcının neden bu görüşte olduğunu daha iyi kavramak için 2020 yılını gözden geçireceğiz.

2020’de Bitcoin Yükselişini Tetikleyen Olaylar

Bilindiği üzere, geleceğe yönelik bir tahminde bulunmadan önce, geçmişte yaşanan olayları iyi anlamak, temel olarak iyi bir analiz yapmak gerekir. Bakınız, bu sene 2017’de olduğu gibi; Asyalıların kripto paralara olan spekülatif ilgisinin yaratmış olduğu bir fiyat patlaması yaşanmadı. Tam aksine, yatırımların çoğunun batı kaynaklıydı ve daha profesyonelce düşünülerek akıtılmış olan paralardı.

Bu noktada şunu da dipnot olarak belirtmek gerekir; batılılar genel olarak yatırım yapma konusunda daha sağlamcı ve kuralcı bir karaktere sahipler. İlk çıkan kripto para borsalarını hatırlandığında; ABD menşeli borsaların sürekli bir şeyleri yasal zemine oturtma çabalarını hatırlayınız. Diğer tarafta ise, Rus ve Asya borsalarının aslında ne kadar başıboş ve sadece kar odaklı hareket ettiğini de göz önüne getiriniz. Binlerce altcoin’in kol gezdiği piyasalar elbette belli bir büyüklükte balon oluşturacaktı ve bu balon patlayacaktı. Peki, bu sene kripto paralar balon oluşturmadan mı yükseldi? Aşağıdaki gelişmeleri gözden geçirdiğinizde buna siz karar veriniz.

Bitcoin vs. Pandemi, Dolar Endeksi ve ABD Borsaları

Pandemi süreci öncesi doların küresel arenadaki gücünü gösteren dolar endeksi (DXY) 20 Mart 2020’de 100 puanın da üzerine çıkmıştı. Ancak Covid-19’un piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi, ABD Merkez Bankası’nı piyasalara dolar pompalamasına neden olmuştu. Böylece DXY’de hatrı sayılır gerilemeler meydana geldi. Hatta 2020 sonlarına doğru DXY, 90‘ın da aşağısını gördü.

Yeni basılmış dolarlardan nasibini alan ABD borsaları, pandemi haberleriyle yaşanılan büyük kayıpları telafi etmekteydi. Bu esnada Bitcoin ile özellikle S&P500 ve NASDAQ gibi borsalar arasında bir korelasyon oluşmuştu. Evet, piyasalara pompalanan paralardan Bitcoin de payını almaktaydı. Benzer şekilde, zaman zaman Bitcoin ile altının ons fiyatları arasında da korelasyon görüldü. Tüm bu gelişmeler temelde DXY’nin düşüşü kaynaklı olmuş olsa da; bu süreç ilginç bir biçimde BitCoin’e bir güven duyulmasını sağladı. Bitcoin, tıpkı diğer yatırım araçları gibi hareket etmişti ve özellikle de alternatif arayışındaki önemli finansçılar Bitcoin’in güvenli liman olup olmadığı bile tartışmaya başlamıştı.

Bitcoin’e Kurumsal Yatırımlar: PayPal, Square, Greyscale, Fon Yöneticiler

Mayıs ayında Wall Street’in meşhur fon yöneticilerinden Paul Tudor Jones portföyünün %2 kadarlık bir kısmını Bitcoin’e yatırdığını duyurdu. Pandeminin etkisiyle daha da kırılganlaşan finansal sistemlere karşı duyduğu güvensizlik, ironik bir biçimde fonu için aradığı “hedge” yatırımının Bitcoin olmasını sağladı ve aslında çoğu yatırımcının gözünden kaçan önemli bir gelişmeydi. Çünkü, pek çok fon yöneticisi benzer stratejiyi uygulamaya başlayacak ve 2020’nin çeşitli dönemlerinde kripto paralara daha çok kaynak ayıracaktı.

Örneğin, Ağustos 2020’ye gelindiğinde; merkezi Virginia eyaletinde bulunan yazılım şirketi MicroStrategy de özkaynaklarından 250 milyon dolarlık Bitcoin alımı gerçekleştirdi. Pek çok şirket ve yatırım danışmanları bu politikayı uygulamaya başladı.

Ekim ayına gelindiğinde, uluslararası sanal ödeme hizmeti göstermekte olan PayPal, aynı sektörde kendisine rakip olarak gördüğü Square’in yapmış olduğu yeniliklerden geri kalmak istemeyerek BitCoin, Ethereum, Litecoin ve BitcoinCash kripto paralarını platformuna entegre etti. Bu şüphesiz, 2020 yılının en önemli kırılma noktalarından biri oldu.

Benzer şekilde, ABD’de özel statüsü bulunan GreyScale varlık fonu’nun, Ethereum’a yatırım yapması ve 100,000 adet Ethereum aldıklarını deklare etmeleri bir başka önemli gelişmeydi. Yatırımları bu kadarla da kalmadı, sık sık Bitcoin ve Ethereum alımına devam ettiler.

Tüm bunlara ek olarak; dünya üzerinde pek çok şirketin hem açıktan hem gizliden Bitcoin depolamaya başladığı konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor. Sadece şirketler değil, ülkelerin merkez bankalarının da Bitcoin’e yatırım yaptığı bilgileri dönüp dolaşmakta, ki bu zaten aslında çok da yeni bir gelişme değil. İran ve Venezuela gibi ülkelerin, ticari ilişkilerinde çeşitli ödemeleri kripto paralarla yaptıklarını yatırımcılar anımsayacaktır.

2021’de Bitcoin’i Neler Bekliyor?

Biden’ın piyasaları beslemek için daha çok dolar basılması konusundaki ısrarcı tutumunun 2021’de kademeli olarak hayata geçeceği beklenmektedir. Bu durum, yatırımcıların çeşitli alternatiflere yönelme isteğini daha da körükleyebilir ve Bitcoin buradan payını kademeli olarak alabilir. Giderek dijitalleşen dünyamızda, yeni güvenli liman arayışları devam ederken; kripto paraların da belli başlı regülasyonlara tabii tutularak bir nevi “legalize” edilmesi beklenmektedir. Bakınız, kripto para borsalarından Coinbase’in 2021 başlarında ABD borsalarında halka arz edilmesi bekleniyor. Giderek kırılganlaşan küresel ekonomide kurumsal yatırımların kripto para dünyasına yöneliminin devam edeceğini yine Wall Street’in önemli fon yöneticilerinden Jones şöyle ifade ediyor: “%2 ile başlayan Bitcoin yatırımımız henüz daha yeni başlıyor. Çökecek, yok olacak denilen Bitcoin’in yok olmadığı her gün; ona olan güveni artırmaktadır”. Yine bir başka önemli yatırımcılardan Mike Novogratz, 20 Kasım 2020’de şöyle demişti: “Bitcoin artık kurumsal bir varlık. Yeni yılda, 2020 kadar iyi veya çok daha iyi gelişmeler olacak.”

Mike Novogratz’ın Bitcoin ile ilgili tweet’i.

Kurumsal Firmaların Ünlü Ekonomistlerinden Bitcoin Fiyatı Tahminleri

  • Yine milyarder yatırımcı Mike Novogratz’a göre 2021’de Bitcoin fiyatı 65000$ bandına çıkacak. Ancak bir uyarıda da bulunarak tahminini daha öteye taşıyor ve 60000$ olmadan önce, Bitcoin’in 16000$ seviyelerine kadar bir düzeltme yapacağını beklediğini söylüyor.
  • “Bitcoin kestirimi modeli (Bitcoin Prediction Model)” ile tahminler yapan S2F (Stock to Flow) cephesinden yeni yıl öncesi bir açıklama geldi. Yapmış oldukları kapsamlı analize göre onların beklentisi Aralık 2021 itibariyle Bitcoin’in 100.000$ bandına ulaşması yönünde.
  • Bitcoin’e yatırım yaptığını duyurmuş olan Citibank tarafından gelen açıklama, şu ana dek görülen en yüksek rakamı içermekte. Citibank finansal analistlerinden Tom Fitzpatrick, yapmış olduğu açıklamada; 2021’in son çeyreğinde 318000$ bandında bir Bitcoin görebileceğini ifade ediyor.
Mike McGlone’dan Bitcoin fiyatı tahminleri
  • Bloomberg’ten Mike McGlone, 2021’de yükseliş trendinin devam edeceğini, ancak önümüzdeki sene için bir fiyat tahmini yapmaktan kaçındığını belirtse de 2022’de 170.000$ üzerinde bir rakam beklediğini deklare ediyor.

Sonuç

2020’de başlayan kurumsal yatırımların artarak devam edeceği beklentisi artmış gözüküyor. Zaten “balina” olarak nitelendirilen büyük yatırımcıların açıklamaları da bunu destekliyor. Kripto paralarda yeni regülasyonların oluşacağının sinyalleri ile 2021 yılında Bitcoin’in yasal bir zemine oturtulacağı tahmin ediliyor. O güne dek ani iniş çıkışlı, ancak uzun vadede sabreden yatırımcının kazanacağı yükseliş trendi devam edecek gibi gözüküyor. Altcoin’lerden büyük başlar dışındakiler kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeyebilir. Bu konuda pek çok uyarı görmeye başladık. Kripto para yatırımlarının daha da profesyonelleştiği ve kurumsallaştığı şu dönemde sanırım pek çok tarihi gelişmeye daha şahit olacağız. Yine de; dünyanın en volatil para piyasasına yatırımların hızlı bir şekilde akması beklenmemektedir. Unutmamak gerekir ki, Bitcoin’i hala lale balonuna benzeten söylemler de geçerliliğini tam olarak yitirmedi.

Bu yazıda, kripto paraların genel durumu ve gelecekteki olası hareketlerine dair geniş bir analiz yapılmıştır. Burada yazılanlar, kripto para piyasalarının genel beklentisini sizlere sunmaktadır. Ancak elbette yatırım tavsiyesi değildir.

Lale balonu nedir? Tıklayınız…

Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? Tıklayınız

BTCTurk’te nasıl hesap açılır? Tıklayınız…

Ethereum’larınızı MyEtherWallet’te saklayın. Nasıl mı? Tıklayınız…

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.