Bitcoin Fiyatının Düşme Sebebi MT. Gox mu?

Mt. Gox temsilcisi alacakların tanzimi için 3 ayda 35.000 bitcoin sattı

0 1.086

Mt. Gox’ın Bitcoin ve Bitcoin Cash Satışları, Fiyatların Düşmesine Neden Oluyor.

Mt. Gox Borsası 2014 yılında hacklenmişti. Alacaklıların zararları halen karşılanamadı, hacklenen tutarın 750.000 BTC civarında olduğunu biliniyor. Olay sonrası borsa iflasını istemiş ve kapanmıştı.

Bitcoin neden düşüyor
Mt. Gox Alacaklısı

Mt. Gox Aralık 2017’den Şubat 2018’e kadar olan üç aylık dönemde; 362 milyon dolar değerinde Bitcoin ve 45 milyon değerinde Bitcoin Cash satışı gerçekleştirdi. (35841 BTC ve 34008 BCH)
Hacimle satışın fiyatı düşüren etmenlerden biri olduğu iddia ediliyor.

Tokyo Bölge Mahkemesini sunulan bir rapordan edinilen bilgilere göre, Mt Gox temsilcisi bir borsa aracılığı geçtiğimiz üç aylık periyot içerisinde satışı gerçekleştirdi.

Rapora göre;

“Mahkemeyle yapılan istişarenin sonucu olarak, alacak tanzimi için fon oluşturabilmek adına belirli bir miktarda BTC ve BCC satmak zaruri hale geldi. Bu nedenle ‘yukarıda belirtilen’ BTC ve BCC miktarını satışını gerçekleştirdik. “

BTC ve BCC’nin olabildiğince yüksek fiyatlardan satışı için çaba sarf ettiğini ifade eden temsilci, önümüzdeki zamanlarda gerçekleşecek satışlar için mahkemeye danışacağını sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, bu fonların satışının gerekçesi ve ‘neden şimdi gerçekleştiği’ konusunda bir açıklama yapılmadı. Ayrıca satış sürecinde rol oynayan borsanın da yine ismi açıklanmadı.

Şuan itibariyle mütevelli’nin elinde 1.5 milyar dolar değerinde 165.000 Bitcoin ve 150 milyon değerinde Bitcoin cash olduğu biliniyor, ancak bu fonlar ile ne yapılacağı konusu halen gizliliğini korumakta.

BTC ve BCH Fiyatları Düştü

Kripto para yatırımcıları, satışın ardındaki sebebi kestirmeye çalışıyorken Mt. Gox alacaklıları, telafi fonu oluşturulması sebebi ile haberi olumlu karşılıyorlar.

Fakat temkinli davranılmadığı takdirde, böylesine büyük bir satışın; zaten oynak olan piyasada panik havası yaratacağından ve oynaklığı artıracağından endişe ediliyor.

Mt. Gox mütevellisinin elinde bulunan muazzam miktarın satışına karar verilmesi durumunda, kripto piyasaların uzun vadeli bir düşüş eğilimine girme ihtimali yüksek.

Mt Gox, elindeki muazzam miktarı piyasaya satıyor. Mütevelli’nin elinde tuttuğu miktar ve olabilecekler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bitcoin fiyatlarının daha fazla düşmesine neden olabilir mi? Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Sunulan içerik, yazarın kişisel görüşünü içerebilir ve piyasa koşullarına tabidir. Kripto dövizlerine yatırım yapmadan önce pazar araştırmalarınızı yapın. Yazar ya da yayın kişisel mali kayıplarınızdan herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 

Cevap Bırakın