Satoshi NAKAMOTO Kimdir ?

Kimse Satoshi Nakamoto’ nun kim olduğunu bilmiyor… ( en azından bilseler bile söylemekten çekiniyorlar. ) Fakat, Satoshi Nakamoto kim olursa olsun, 2010 yılının sonlarına doğru Bitcoin projesiyle ilgilenmeyi kesti ve erken kazdığı Bitcoinler sayesinde bugün oldukça çok para kazandı. Satoshi’ nin kim olduğuyla ilgili bir çok teori ortaya atılmakta.

Satoshi Nakamoto kimdir ?

Satoshi’ nin kim olduğunu bilmeden önce, ne yaptığını oldukça iyi biliyorduk. 2008 Kasım ayında “Cryptography Mailing List” ile yayınladığı sayfa ile, Bitcoin protokollerini yayınlamıştır. 2009 yılında yayınladığı Bitcoin’ in ilk versiyonundan sonra, mail aracılığıyla bir araya getirdiği takımıyla 2010 yılına kadar Bitcoin üzerinde geliştirmeler yapmıştır. Bu çalışmalar sırasında Satoshi, kimliğini asla açığa vurmamaya özen göstermiş gözüküyor. Satoshi’ den en son 2011′ in yaz aylarında haber alındı ve “yeni şeyler üzerine çalıştığı” dedikodusu yayıldı.

Satoshi Nakamoto, Japon’mu ?

Bir kitabı, kapak sayfasına göre değerlendirmemeliyiz. Ya da öyle yapmalı mıyız ..?

Japonca’ da “Satoshi”, “hızlı düşünen, zeki” anlamına gelirken; “Naka”, “orta, içerisinde, ilişki” anlamlarına gelebiliyor. “Moto” ise “başlangıç, kuruluş” anlamlarına gelebilmekte. Tüm bu anlamlar, bu hareketi başlatan kişinin, oldukça zor algoritmalar tasarlayan biri olduğuna işaret ediyor. Tabi tüm bu kelimeler başka anlamlar da ifade edebilmekte.

Aslında Satoshi’ nin Japon olup olmadığı hakkında da kesin bir bilgi yok. Tabiki onu erkek olarak tanımlamak da oldukça küstah bir davranış olarak görülebilir. Satoshi, onun takma adı da olabilir ve aslında o bir “bayan” veya bir “takım” da olabilir.

 

Peki Satoshi hakkında ne biliyoruz ?

Bildiğimiz tek şey, Bitcoin’ in oluşturulmasında başlangıçta Satoshi’ nin yanında bulunan kişilerle yapılan “röpotajlardan” topladığımız bilgiler olarak gözüküyor. Satoshi’ nin kodlamasının, geleneksel kodlardan farklı olduğunu, core developer Jeff Garzik’ in kendisi söylüyor. Hatta bu yüzden her yazılımcının yaptığı genel testleri, Satoshi yapmayı uygun görmemişti.

Satoshi şu an ne kadar zengin ?

Bitcoin ve kriptografi konusunda otorite olan Sergio Lerner’ in analizlerine göre, Satoshi, Bitcoin’ in başlangıcından itibaren büyük ölçekte Bitcoin kazmış. Buna göre Satoshi’ nin harcanmamış Bitcoin serveti, Kasım 2013′ teki exchange oranına göre (1 BTC = $1000) 1 milyar doları aşmış olarak gözüküyor. Şuanda ki fiyata göre (yaklaşık 10.000$)  10.000.0000.000 $ 

Satoshi şu an ne mi yapıyor ?

Şuan Satoshi’ nin ne yaptığını kimse bilmiyor, fakat yazılımcılarına gönderdiği 23 Nisan 2011 tarihli en son emaile göre şunu söylediğini biliyoruz: “I’ve moved on to other things. It’s in good hands with Gavin and everyone.” ( Başka şeyler üzerine yöneldim; Bitcoin, Gavin ve diğerlerinin öncülüğünde iyi ellerde. )

Hükümet için çalıştı mı ?

Söylentiler tabiki de var. Bazı insanlar Satoshi’ nin ismini “merkezi istihbarat” olarak anmakta, fakat insanlar gerçekte görmek istediklerini görürler. Komploların doğasında da bu vardır.

Tek söyleyebileceğimiz core developer Jeff Garzik’ in de dediği gibi, “Satohi bir amaç için açık kaynaklı bir kod yayınladı. İnsanlar Satoshi’ nin kim olduğunu bilmek zorunda değil, ona güvenmek zorunda değil.”

Son olarak özetlemek gerekirse, takma bir isim kullanmak, Bitcoin’ i kurarken oldukça mantıklı bir davranış olarak göze çarpıyor. Çünkü insanlar kurucu kişiden çok, kurduğu teknoloji ile ilgileniyorlar. Günün sonunda, söylediğimiz gibi Bitcoin, Satoshi’ den daha büyük bir konumda.

bitcoinbitcoin kurucusubitcoin mucidiblockchainSatoshiSatoshi NakamotoSats
Yorumlar (0)
Yorum Ekle