50.000 WordPress Sitesine Kripto Madenciliği Yapan Virüs Bulaştı

Casus yazılım ile Monero madenciliği yapılmakta

0 669

İnternet sistemleri güvenlik uzmanı olan Troy Mursch, 50.000’den fazla WordPress sitesine kötü amaçlı casus yazılım (izinsiz kripto madenciliği yapan yazılım) bulaştığını açıkladı.

Araştırmalar, Coinhive‘in bilgisayar korsanlarının en çok tercih ettiğim yazılım olduğunu ortaya koydu. Tony, kötü niyetli yazılımdan etkilenen 48.953 siteyi inceledi. 48.000’den fazla web sitesinin tarandığı araştırmada casus yazılımın 40.000 siteye bulaştığı anlaşıldı.

monero logo

Hackerlar tarafından kullanılan en popüler yazılım olan Coinhive, geçmişte Avustralya hükümetinin web sitesine girmek için de kullanıldı. Listedeki web sitelerinin geri kalanına, Coinhive’ın alternatif versiyonları yüklenmiş. Bu alternatif sürümler arasında Crypto-Loot, CoinImp, Miner ve deepMiner yazılımları da yer alıyor. Korsan yazılıma en çok, popüler dizi platformlarında ve yetişkin içerik barındıran web sayfalarında rastlandı.

Casus yazılımlar vasıtası ile siteyi ziyaret eden bilgisayarların işlem gücünden yararlanılarak gizlice altcoin madenciliği yapılmaktadır. Transferlerin takibinin mümkün olmadığı bir altcoin olan ‘Monero’ kripto korsancılığında en çok tercih edilen kripto para olma özelliğini taşıyor.

coinhive yazılımı

Sürekli yazılımlarını güncelleştiren ve doğaçlama yapan hackerlardan tamamiyle kaçınmanın bir yolu yok. Takip edilmeleri imkansız. Yapabileceğiniz yegane şey gerekli tedbirleri aldıktan sonra, göreceğimiz hasarı en aza indirgemeye çalışmak olacaktır.

Bitcoin haber

Cevap Bırakın