Bitcoin Yatırımcısı İntihara Kalkıştı

0 2.668
Hong Kong merkezli kripto para borsası OKEx, anormal fiyat hareketi sonucunda gerçekleşen tüm işlem verilerini geriye döndürdü. Olay sonrası bir bitcoin yatırımcısı şirket önünde zehir içerek intihara kalkışmıştı.

“OKEx, haftalık, iki haftalık ve vadeli işlem sözleşmelerinin bütün verilerini 04:47 saatine ( 30 Mart 2018 Hong Kong saati) geri döndürdü. Borsanın, yatırımcılara gönderdiği mesajda, anormal fiyat hareketinin kullanıcı kaynaklı olduğunu ve fiyattan bağımsız olarak çok sayıda sözleşmeyi kapattıklarını belirtti.

Borsa; Fiyat manipülasyonuna karışan tüm hesaplar hakkında inceleme başlatıldığını ve hesapların askıya alınabileceğini hatırlattı.

OKEx Borsası, etik olmayan her türlü manipülasyon ve ticaret sistemimize zarar verici eylem karşısında hesaplara kısıtlama getirme ve kapama hakkına sahiptir.

Açıklanan resmi raporlara göre, borsanın; vadeli işlem kontratları üzerinde gerçekleşen anormal fiyat hareketlerini engellemeye yönelik girişimler etkili olamadı. Diğer pazarlarda yüzde 5 gerileyen vadeli fiyatları, OKEx borsasında yüzde 30 çakıldı.

Olay sonucu bir çok yatırımcının pozisyonları kapanırken, yatırılan teminatların tamamı likidite oldu. Flash crash yatırımcıların hareket etme kabiliyetlerini sıfıra indirdiğinden bu tip durumlarda zarar kaçınılmaz olmakta. [1]

Bir kişi kripto para borsası CEO’sunu intihar etmekle tehdit etti. Sosyal medyada dolanan dramatik görüntülerde, büyük kayıp yaşayan yatırımcının, Hong Kong’da yer alan şirket içerisinde bir şişe tehlikeli sıvı tuttuğu görülüyor.

Yayınlanan raporda, kişinin toplam kaybının 10 milyon dolar civarında olduğu belirtildi. Karısının kendisini boşamak istediğini söyleyen talihsiz bitcoin yatırımcısı; 8 aylık çocuğumdan ayrılmak istemiyorum diye bağırmaya başladı. Elinde Dichlorvos [2] tutan şahıs, OKEx CEO’sunu hemen karşısında intihar etmekle tehdit ediyor. Neyse ki borsanın sorumlu davranışı sayesinde hiç kimse zarara uğramadan eylem sonlandırıldı.

İnternette yer alan bir habere göre OKEx’in gerçekleşen tüm işlemleri geriye döndürdüğünü ve geriye alma işleminin tamamlanmasının ardından, borsasının normal işleyişine devam ettiği belirtildi.

okex borsası flash crash
Flash crash

[1] : Flash Crash: Fiyatın çok hızlı ve ani bir şekilde düşmesinin ardından tekrar eski seviyesine gelmesi anlamına gelir. Genelde algoritmik emir hatalarından veya hacimli yanlış işlemlerden kaynaklanır.

[2] : Ev tipi böcek ilacı.

Kripto para piyasası haberleri

Cevap Bırakın