Zilliqa Altcoin İncelemesi, Ziliqa (ZIL) Nedir?

Zilliqa (ZIL) Binance Borsasına Girdi

1 6.118
zilliqa detaylı altcoin incelemesi
scalability, ölçeklenebilirlik nedir

Blokzincir platformlarla ilgili güncel sorunlardan biri, ölçeklenebilirlik eksikliği, diğer bir deyişle ağ büyüdükçe saniyede daha fazla işlem gerçekleştirme olanağının sınırlanmasıdır. Zilliqa, açık, izinsiz dağıtımlı bir ağın güvenli bir şekilde ölçeklendirilmesi için tasarlanmış yeni bir blokzincir platformudur.

Kripto paralara olan ilginin artmasıyla beraber, mevcut platformlar ölçeklenebilirlik sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bu durum, saniye bazında gerçekleştirebilecekleri transfer sayısının sınırlı olduğu anlamına geliyor. Bitcoin ve Ethereum bir saniyede en fazla 7-15 işlem gerçekleştirebilir. Bu da işlem maliyetlerinde artışa neden oluyor.

Kripto para birimleri ve akıllı sözleşme platformlarını kullanan uygulama sayısı arttıkça, işlemlerin daha hızlı işlemesine yönelik talebin artmaya devam etmesi beklenmektedir. Zilliqa platformu, işlem oranlarını ölçekleme yeteneğine sahip yeni bir blok köprü platformu. Platform; yaklaşık 4000 tx/s‘lik Visa ve MasterCard düzeyinde işlem hacmi elde etmek  üzere ayarlanan sharding’ teknolojisini kullanıyor. 

zilliqa detaylı altcoin incelemesi
zilliqa altcoin inceleme

Geliştiriciler, daha fazla düğüm ağa katıldığında daha fazla işlem gerçekleştirmenin bir yolunu buldular. Zilliqa’nın teknik raporuna göre, platformları sıfırdan tasarlanmış ve 2 yıldan uzun bir süredir araştırma ve geliştirme aşamasında. Zilliqa projesinin ana özelliği, ağı birkaç işlemi paralel olarak işleme yeteneğine sahip küçük ağ bileşenlerine bölebilmesi. Yeni model, katılan her ~ 600 yeni düğümle ağın verimliliğini artırmak için bir hibrid uyum protokolü uygular.

Teorik olarak, her 600 yeni düğümde, Zilliqa’nın işi bölünerek artar. Pratikte, ağ çok büyük olursa (1 milyondan fazla düğüm) yayında sorunlar olabilir. Ancak 1 milyon düğüm ulaşılamayacak kadar üst sınırda.

Zilliqa Ekim 2017’de, saniyede 2.488 işlem hacmine ulaşan test platformlarının sonuçlarını yayımladı. (Testnet V 0.5- tüm düğümelerin AWS EC2 örnekleri üzerinde çalıştığı sanal test). Sonuçlarda, 1,800 düğüm çalışırken Zilliqa ağının 1,218 t/sn‘lik bir iş hacmine sahip olduğu görüldü. Düğüm sayısı 3.600’e yükseltildiğinde şebeke 2.488 saniyelik işlem hacmine ulaşabildi.

zilliqa detaylı altcoin incelemesi
zilliqa coin transfer hızları

Zilliqa bu ölçeklenebilirliği nasıl başarıyor? 

Zilliqa’ya ölçeklendirmeyi sağlayan teknoloji ‘Sharding’ blockzinciri, her biri paralel olarak işlemleri gerçekleştirebilen daha küçük gruplar halinde parçalara ayırabilen bir protokol. Zilliqa protokolü şebekedeki madencilik düğümlerinin sayısını 600’erlik düğüm grubuna böler. Her grup bir parça olarak bilinir.

Örneğin, yukarıdaki testte yer alan örneklerde, 1.800 düğümle çalışırken, testnet kendisini üç parçaya bölmüştür. 3.600 düğümle çalışırken kendisini altıya böler. Daha fazla düğüm ağa katıldığında, Zilliqa ağları bölebilir ve daha fazla parça oluşturabilir. “Paralel işlem ile parçala ve yönet

Sharding işlemleri oldukça basittir. İşlem doğrulamalarını çeşitli parçalara kolayca atayabilirsiniz. Her bir doğrulama kendi başına durur. Gruplar arasında çok fazla iletişim kurulmasına gerek yoktur. Zilliqa’nın sözleşmeleri veri akışı ve fonksiyonel programlama üzerine yoğunlaşıyor. Durumları kontrol etme, depolama ya da değiştirmeye henüz izin vermiyor.

Yeni Bir Programlama Dili

Fonksiyonel programlamayı standartlaştırılmış ve güvenli hale getirme hedefiyle Zilliqa ekibi Scilla olarak bilinen yeni bir programlama dili geliştirdi. Scillayı orta düzey bir programlama dili olarak lanse ediyorlar, akıllı sözleşme uygulamaları oluşturmak için kolayca kullanılabilecek.(Solidty kadar komplike değil) Scilla, Ethereum gibi farklı blokzincir platformlarında da kullanılabilir.

 

Zilliqa’nın küresel kabulü için uygun bir kamusal zincir platformu olarak öne çıkmasının nedenleri:

 1. Zilliqa doğrusal olarak ölçeklenebilir. Ağdaki katılan düğümlerin sayısının arttıkça, işlem çıktısı neredeyse doğrusal bir oranda artar.
 2. Sharding uygulanacak ilk halka açık blok zincir platformdur. Sharding, ölçeklenebilirliği, performansı ve G/Ç bant genişliğini artırmak amacıyla dağıtılmış sistemler için tasarlanmış bir kavramdır. Bununla birlikte, konsept henüz herhangi bir genel blok zincirinde uygulanmamıştır. Zilliqa şimdi kamu blok zincirleri için bu otomatik ağ paralelleştirme uygulamasına öncülük etmektedir.
 3. Ekim 2017’de 3600 düğüm ve 6 parça ile çalışan Zilliqa, dahili test ağında şimdiye kadar 2488 t/s’lik bir tepe çıkışı kaydetti. Ethereum’dan yaklaşık 250 kat fazla.
 4. Zilliqa, Proof of work’ algoritmasını konsensus protokolü için değil maden kimlikleri oluşturmak için kullanır. Bu durum toplam enerji ayak izini önemli ölçüde azaltır. 
 5. Zilliqa optimize edilmiş Bizans fault tolerans (pBFT) konsensüs protokolü kullanır. Birden çok teyidin gerekli olduğu PoW tabanlı konsensüsün aksine, pBFT mutabakat protokolü nedeniyle geçici çatallara izin vermez.  Bir blok blokzincirine taahhüt edildikten sonra başka hiçbir blok aynı ebeveyni taahhüt edilen blok ile paylaşamaz.
 6. pBFT tabanlı konsensüs protokolü, depolama gereksinimlerinin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlar. En yeni durumun depolanması yeterlidir. Akıllı sözleşmelerle birlikte, depolama gereksinimleri önemli ölçüde artar. Ancak Zilliqa, depolamalarını blok depolamak için kullanabilmek ve gerektiğinde akıllı sözleşmeleri yürütmek için Bluzelle ve Genaro Network gibi dağıtılmış bulut depolama ağlarıyla işbirliği olanaklarını araştırıyor .
 7. Akıllı sözleşme dili daha kolay. Ethereum’un aksine, Zilliqa’nın akıllı sözleşme dili daha basit,ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. (Scilla).
 8. Zilliqa, güvenlik ve dağıtık yapıdan(decentralization) ödün vermeden gerçekten ölçeklenebilir olan tek blok zincir protokolüdür. Daha yüksek işlem çıktılarına sahip olduklarını iddia eden diğer blok zincir protokolleri var. Ancak bunu ya ağdaki katılan düğümlerin sayısını kısıtlayarak, yani merkezileşme derecesini arttırarak ya da blok zinciri, saldırılara karşı daha savunmasız hale getirerek sağlayabilirler.

Ekip ve Danışmanlar

Geliştirici ekip , blok zincir ve siber güvenlik alanında önemli deneyime sahip oldukça ünlü bilim adamları, girişimciler ve mühendislerden oluşuyor.

İcra Kurulu Başkanı (CEO) Xinshu Dong , Bilgisayar Bilimleri alanında (Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ) doktora yapmış, güvenli sistemler geliştiricisidir. Singapur’da birkaç ulusal siber güvenlik projesine öncülük etti ve araştırmaları ünlü uluslararası konferanslarda yayımladı.

Pratiek Saxena, Bilimsel Danışmanıdır ve Berkeley Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri alanında doktora derecesine sahiptir. NUS’da bilgisayar bilimleri araştırma profesörüdür ve 2017’de 35 yaşın altındaki En İyi 10 Yenilikçi (MIT TR35 Asya) gibi birçok ödül kazanmıştır.

Zilliqa danışman kurulu, blockchain endüstrisinde yer alan önemli isimlerden oluşur.

Kyber Network kurucularından; Vincent Zhou

AKŞ Capital Kurucu Üyesi ve Bitcoin Suisse AG ortağı; Nicolai Oster 

StrongHold Labs’un CEO’su ve Kurucusu; Alexander Lipton

Ilya Sergey ve Evan Cheng’in de 5 Mart 2018’de danışman olarak takıma katıldıkları duyuruldu.

zilliqa detaylı altcoin incelemesi
geliştirici ekip

Zilliqa Altcoin Yol Haritası

Projenin yol haritasının başlıca özellikleri şunlar:

 • Halka açık testnet v1.0’ı zaten yayınladı.
 • Genel testnet v 1-1.5-2 sürümü, 2018’in 1. Çeyreği için planlanıyor.
 • Genel mainnet sürümü,  2018’in 2. Çeyreği için planlanıyor.
 • dApps sürümü  2018’in 3. Çeyreği için planlanıyor.

Projenin çok aktif bir yol haritası var, en büyük etkinliği ise mainnet lansmanları olacak.

ZIL Simgesi

Zilliqa’nın Zillings (ZIL) adı verilen dahili bir tokeni vardır. ZIL kullanıcıları Tokeni,  blokzincir işlemleri ve akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için kullanacaklar. Başlangıçta ZIL, Ethereum blok zincirine dayanan bir ERC-20 jetonu olacak. Bunun nedeni Zilliqa ana ağını henüz piyasaya sürülmemesinden kaynaklanmakta.

21 milyar token şu gruplar arasında tahsis edilecek: Madencilik Ödülleri, Erken ve Topluluk Katkısı, Firma, Takım, Ajanslar.

Kullanıcılar ZIL’leri Ethereum’daki Etherin işlevlerine benzer şekilde Zilliqa blok zincir işlemleri ve akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için kullanacaklar.

Zilliqa Token ve Fonların Dağılımı

zilliqa detaylı altcoin incelemesi
token dağılımı

 

 

-Madencilik Ödülleri: Toplam token adedinin % 40’ı madencilere ağı büyütmek ve teşvik etmek için kullanılacak. (8.4 milyar)

-Erken katılım ve topluluk katkıları: %30 (6.3 milyar)

-Şirket, Takım, Ajanslar: %30 araştırma & geliştirme, topluluk katılım, ödül programları ve pazarlama, çeşitli kurum, danışmanlara ve sosyal yardım giderleri ve Lider – geliştirici ekip arasında paylaştırılacak. (6.3 milyar)

zilliqa detaylı altcoin incelemesi
zil cüzdan adresleri

En zengin 100 token adresi sahibi, toplam arzın %86 sına sahip. Burada Şirket politikasındaki token dağılımını göz önünde bulundurmak gerekiyor. (Madencilik ödülleri ve Şirket dağılımları)

zilliqa detaylı altcoin incelemesi
zilliqa coin nicel verileri

ZIL tokenin dolaşımdaki kaynağı 6.5 milyar ZIL, toplam kaynağı ise 12,6 milyar ZIL’dir. Market hacmi an itibariyle yaklaşık 349 milyon dolar civarında.

Zilica tokenin yüksek hacimde işlem gördüğü borsalar Huobi ve Binance borsalarıdır.

Ziliqa (ZIL) Binance borsasına 5 Mart 2018’de dahil oldu.

ICO Esnasında Token Satış Fiyatı)(27Aralık-4Ocak):

Zilliqa (ZIL) token fiyatı güncel kuru (6 Mart 2018)  1 ZIL = 0.0038 USD (0.0000084656 ETH)  

0.0486795 USD  (USD bazında 12.78 kat değer kazandı)

0.0000583745 ETH     (ETH bazında 6.90 kat değer kazandı)

0.00000448 BTC   ( BTC bazında  17.96 kat değer kazandı)

(İlk ICO satışından itibaren)

Zilliqa’nın, yakın gelecekte büyük bir proje haline gelme potansiyeli var, ancak takımın sözlerini yerine getirip getiremeyeceğini zaman gösterecek.

Sıkça Sorulan Sorular        White Paper

VeChain detaylı altcoin incelemesi için tıklayınız.

Yazı yalnızca kullanıcılarımızı bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. İnceleme proje ekibinin görüşü ile yazarın kişisel görüşü ve analizini içerir. Yapılacak yatırımlar sonrasında yaşanabilecek kayıplardan web sitemiz veya yazarlarımız sorumlu değildir.

 

1 yorum
 1. ilyas diyor

  Muazzam! tebrik ediyorum boyle bir calismanizdan dolayi!

Cevap Bırakın