White Hat Hackers Çalınan “NEM”lerin Peşine Düştü

0 622

Geçen günlerde Tokyo menşeili bir borsadan çalınan 530 milyon dolar değerindeki NEM’i çalan hackerların peşine bu kez bir başka hacker grubu düştü; WhiteHat Hackers.

“Etik” olmaktan yana oldukları bilinen bu grup üyelerinden JK17 kod adlı bir hacker, hack işlemi gerçekleştikten hemen sonra yüklü miktarda yapılan bir para transferine dair ipucundan şüphelendi. Bu bilgi hemen NEM Coin ile paylaşıldı. Bunun ardından, çalınan NEM’lerin 400 farklı hesaba dağıtıldığı öğrenildi. İşi hızlandırmak için gönüllü katılımında büyük artış görüldü. Bu gönüllülerden biri olan 34 yaşındaki Shota HAMABE, bir restorandaki hacker buluşmasında bu bilgileri paylaştı.

 

Onca gönüllüden oluşan bu kampanyada, 400 farklı hesap incelenmeye alındı. Ancak, çok sürmeden bu hesapların, durumdan haberi olmayan sıradan ve masum kullanıcılara bilinçli olarak aktarıldığı saptandı. Belli ki hedef şaşırtmaya çalışmışlardı. Tokyo polisi, yakaladığı bir hacker’ı sorguya çekti, ancak herhangi bir suç bulamadı. Bununla birlikte, ilgili borsaya yapılan tüm kullanıcı girişi işlemlerini incelemeye aldı. Bu zaman alıcı süreç devam ederken, şüpheli hesapların bir çoğu ellerinden NEM’i çıkarıp başka kripto paralardan “Dark Web” ve anonim hizmet sunucularıyla alım yapmaya devam etti. NEM’leri çalınan kullanıcılar seslerini yükseltip, bulundukları borsaya karşı kamuoyu oluşturmaya başladı. Bunun ardından ilgili borsa, NEM’i çalınan kullanıcılara, zararları karşılayacağı sözünü verdi.

Hırsızlara henüz ulaşılamamış olsa da, HAMABE’ye göre eninde sonunda bu takip başarıya ulaşacak ve bu olaydan dolayı kaynaklanan kötü imaj bir anda pozitif imaja çevrilecek.

Cevap Bırakın