VeChain Altcoin İncelemesi, VeChain (VEN) Nedir?

VEN coin kullanım amacı, vizyonu ve hedeflerini inceliyoruz.

0 1.918

Bu yazımızda, Vechain projesini; kullanım alanı, iş tanımı, yönetim modeli, nicel özellikleri, konsensus mekanizması, yol haritası ve geliştirici takım alt başlıkları altında detaylı bir şekilde masaya yatırıyoruz. Buyursunlar 🙂

Kullanım alanı nedir?

Vechain takımı, ürünlerin, üretim bandından son kullanıcıya ulaşana dek geçen süreçte orijinal (authentic) kaldıkları bir iş modeli tasavvur ediyor. VeChain; ürün ve bilgiler için işletmeler odaklı oluşturulmuş bir dApp/ICO platformu. Güçlü bir alt yapı sağlayarak; blockchain teknolojisini, günlük kullanım alanlarına entegre etmeyi hedefliyorlar. Sahte veya kaçak ‘yiyecek, ilaç, tarım ve lüx ürünler’ sorununun global anlamda 2 trilyon dolarlık bir problem olduğuna vurgusu yapıyorlar.

VeChain, ürün tedariği ve yönetimini blockchain üzerinden hızlı, transparan ve güven gerektirmeyecek bir şekilde kurgulamayı ‘temel amaçları’ olarak belirtiyor. Bu sayede son kullanıcı kaçak veya sahte bir ürün almadığından emin olacak.

vechain ven detaylı altcoin incelemesi

IOT entegrasonu için 10.000 tx/s ölçeklenebilirlilik (scalability) vadediyor. ETH altyapısı mevcut hali ile söz konusu transfer hızlarını destekleyemiyor. VEN her ne kadar bir ETH jetonu olsa da, 30 haziran veya öncesinde kendi mainnetlerine geçeceklerini belirtmişler.

VeChain Vakfı (Foundation):

vechain yönetim modeli
vechain yönetim modeli

Temmuz 2017’de kar amacı gütmeyen vakıflarını kuruyorlar. Vakıf; sponsor bir varlık olarak rol üstleniyor aynı zamanda iş geliştirme, inşa ve yönetim görevleri yine vakfa teslim edilmiş.

Vechain geliştirici ekibine göre blokzincir topluluğunun, “yüksek merkeziyetsizlik ve bağımsızlık mottosunun” bir çok dezavantajı var. Örneğin fikir birliği mekanizmasının yavaş olması nedeniyle blokzincir projelerinin, gerçek dünya problemlerine bir çözüm sunamayacağı görüşündeler. (Herkesin farklı fikirlere sahip olması durumunun yaratacağı kaos)

vechain token dağılımı

Vechain, blokzincirin merkeziyetsizlik doğasına saygı duymakla beraber, geleneksel yönetim anlayışının pratiklerini de platformlarına adapte etme niyetinde. Zaten vakıf da bu yüzden kurulmuş. Aynı yapı  NEO’da da var. NEO’nun 3. parti geliştirici topluluğun ismi ise City of Zion. (Whitepaper’da yönetim anlayışlarının ifade edildiği bir bölüm var. Ayrıntılı bilgi için başvurabilirsiniz.)

Merkeziyetsizlik – Ölçeklenebilirlik Kavramları (Decentralization – Scalability):

vechain fiyat ve nicel özellikleri

Bu noktada merkeziyetsizlik (decentralization) ve ölçeklenebilirlik (scalability) kavramlarını biraz açmak gerekiyor. Bir proje aynı anda hem merkeziyetsiz olup hem de muazzam transfer hızlarına ulaşamıyor.

Örnek vermek gerekirse, ETH networkü merkeziyetsiz, ama transfer hızları oldukça yavaş, yani ölçeklenebilirlik problemleri var. NEO network’ü ise merkezi fakat transfer hızları çok yüksek. Ayrıntılı bilgi için D-S-C üçgenini inceleyebilirsiniz. Eğer bir blockchain projesi günlük hayat rutinimize girmek istiyorsa muhakkak ölçeklebilirlik problemini merkeziyetsiz kalarak aşması gerekmekte.

merkeziyetsizlik-ölçeklenebilirlik-tutarlılık üçgeni

Örneğin, ETH network’ü ölçeklenme sorununu aşamadığı için uyduruk bir oyunu dahi kaldıramıyor. Aynı şekilde Bitcoin’in ölçeklenme problemleri yüzünden bugün Lightning Network tartışılıyor ve yine tam bunun yüzünden Bitcoin ile kahve alamıyoruz.

Nicel Özellikler:

vechain token dağılımı

Konuyu çok dağıtmadan VeChain nicel özelliklerine bakalım. En zengin 100 cüzdan adresi toplam jeton miktarının %68.34’üne sahip. (%70 ve altını olumlu)
Toplam supply: 837m
Circulating supply: 474m
Şuanki fiyat: $5.59
En yüksek değer: $9.38
En düşük: $0.05 (hali hazırda fiyatı 100 kat artmış.)

Yeniden markalaşma sonrasında hazırladıkları web sayfaları oldukça başarılı ve kurumsal. Whitepaper ve yol haritaları kolaylıkla ulaşılabiliyor. 30 Haziran veya öncesinde de kendi blockzincir’lerine (mainnet) geçmeyi planlıyorlar. NEO daki GAS sistemine benzer THOR adaptasyonu yapacaklar.

vechain önemli tarihleri

2018’in platfrom projelerinin yılı olma olasılığı yüksek. Piyasada hali hazırda çok fazla platform projesi var (ETH, NEO, QTUM, VEN, vs) Bunların neler olduğunu aralarındaki farklılıkları bilmek çok önemli. Tam da bu yüzden bu yazıyı hazırladık. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yol Haritası :

  • 2015.06 İlk tanımı ve başvurusu
  • 2915.11 İş tanımı onayı vegeliştirme sürecinin başlangıcı
  • 2016.06 Versiyon 0.1: İlk kullanım alanının hayata geçirilmesi
  • 2016.09 Versiyon 1.5: Panel ve iOS uygulaması
  • 2016.11 Versiyon 2.0: Daha fazla akıllı kontrat şablonu
  • 2017.05 Versiyon 3.0
  • 2017.12 VeThor ve ekonomik modelinin öngösterimi
  • 2018 2. Çeyrek VeChainThor blokzincirinin hayata geçirilmesi, VeThor ‘Forge’ özelliği ile sunulan VeChain cüzdan uygulaması
  • 2018 4. Çeyrek Çapraz zincir teknolojisi
  • 2019 VeChainThor ekosistem genişletilmesi

Geliştirici Ekip :

CEO ve geliştirici ekip alanında oldukça deneyimli mühendis ve bilim adamlarından oluşuyor. Geliştirici ekip kadrosunda, yazılımcıların yanı sıra, satış pazarlama sorumluları, operasyonel yöneticiler, bilim adamları ve teknisyenler de yer almakta. CEO Sunnly Lu bilgi teknoloji alanında 13 senedir 500’den fazla şirkete danışmanlık yapmış. 2015 yılından beri Ven projesi üzerinde çalışıyor. Danışmanlar arasında Bo Shen, Daniel Kelman, James Gong, Rolan Sun ve Nan Ning gibi tanınmış kişiler yer alıyor.

Yazı yalnızca kullanıcılarımızı bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. İnceleme proje ekibinin görüşü ile yazarın kişisel görüşü ve analizini içerir. Yapılacak yatırımlar sonrasında yaşanabilecek kayıplardan web sitemiz veya yazarlarımız sorumlu değildir.

Detaylı Zilliqa (Zil) Altcoin İncelemesi

 

 

 

Cevap Bırakın