SuchApp ICO İncelemesi, SuchApp (SPS )Nedir?

SuchApp kullanım amacı vizyonu ve hedeflerini inceliyoruz.

0 944

Bu yazımızda SuchApp projesini; whitepaper’ını, kullanım alanını, iş tanımını, yönetim modelini, nicel özelliklerini, konsensus mekanizmasını, yol haritası ve geliştirici takım alt başlıkları altında detaylı bir şekilde masaya yatırıyoruz.

Blok zincir etkileşimli, çok kanallı mesajlaşma platformu: SuchApp

SuchApp’ı inceliyor olmamızın nedeni, mobil bir mesajlaşma uygulaması üzerine inşa ediliyor olması; yani hedef kitlesi çok büyük. Ayrıca hedeflediği iş piyasası da öyle…

Sosyal medya/mesajlaşma endüstrisi dünya çapında 90 milyar dolarlık bir pazara sahip ve bu miktarın 2020 yılında 120 milyar doların üzerine çıkacağı öngörülüyor.
Dahası, SuchApp’a göre fonksiyonellik konusunda bu endüstri 3 milyar kullanıcının beklentisini karşılamakta yetersiz. Bu noktada, blok zincir teknolojisine dayalı, pek çok yeni özelliklere sahip yeni bir mesajlaşma ekosistemi sunan SuchApp; 178 ülke ve 16 planlanmış yerel versiyonu ile görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

44 sayfalık whitepaper’ı okurken SuchApp’ın kendisini WhatsApp, Skype, Viber gibi pek çok zirvedeki mesajlaşma uygulamasıyla kıyaslarken görüyoruz.

Teknolojik Altyapı

Görüntülü sohbette kullanılan teknolojik altyapının 4K’ya dayanması ve granüler filtreleme uygulaması, maksimum 4 kişi olarak görüntülü telekonferans yapmanıza imkan tanıması, grup yöneticiliği kavramını dönüştürerek iş çevrelerine sunması, çevrenizde bulabileceğiniz eczane, satıcı,  restoran gibi yerleri gelişmiş RADAR ekranında sizlere aktararak adeta bir fousquare görevi yapması, hatta işi çöpçatanlığa kadar taşıyarak Tinder’a da selam çakması, ve tabi ki SPS Tokens üzerinden blok zincir teknolojisine dayalı, uygulama içi ticaret yapma, satın alma, para aktarma imkanı… SuchApp, ben devleştikçe diğer uygulamalar küçülecek diyor. Biz şimdilik, hıı hıı diyelim.

Aynen aynen, reklamlacılıktan iyi anlıyorlar…

SuchApp’ın whitepaper’ını okuyan herkes şu kısmı görünce kendi çaplarında ne kadar iddialı bir projeyle karşı karşıya olduklarını göreceklerdir :

“Pek çok kripto para arzının aksine, SuchApp başlatılmayı bekleyen üstün körü bir proje değildir. 1,5 milyon doları aşkın bir geliştirme yatırımı sayesinde, uygulama küresel çapta halka arz edilmeye neredeyse hazırdır. Amacımız, 5 yıl içerisinde dünyadaki ilk 5 mesajlaşma uygulamasından biri olmaktır. Bunu gerçekleştirmek için, başlangıç token satışlarımızdan elde ettiğimiz fonları, stratejik satın almalar ve sürdürülebilir organik promosyonlar vasıtası ile kullanıcı sayımızı katlamakta kullanıyoruz.”

Rekabet Gücü

Bunu söylerken rakiplerine aşağıdaki tablodaki şekliyle gözdağı veriyor. Bakın kendisini nasıl kıyaslamış?

 

Görüldüğü üzere, topluma açık gruplar, grup video konferansı, blok zincir desteği (doğal olarak), güvenli sohbet, reklam gibi konularda bayağı bildiğiniz açık ara liderler…

“SuchApp, sınıfının en iyi mesajlaşma sistemini, dünyanın ilk 5G mesajlaşma ekosferini oluşturmak için güçlü, yatırımcı düzeyinde, blok zincir ekonomisine dayalı bir sosyal ağın gücü ile birleştiriyor. İletişim denen şeyin günümüz dünyasında zaruri bir ihtiyaç olduğunun farkındayız. Aynı zamanda finansal bir zeminde kolaylıkla hareket edebilmenin de aynı önemde olduğunun bilincindeyiz. SuchApp, tüm bu gereksinimlere karşı ürettiği çözümleri avcunuzun içine kadar getirmektedir.”

Teknoloji & Fonksiyonlar

Teknolojiyi hiç bir şekilde es geçmiyorlar. Kullanıcı cillop gibi görüntü istiyor, gelecekte cam gibi görüntülü sohbet illa ki yapılır diyorlar ve altyapılarını sağlama alıyorlar.

Tüm bu yenilikçi özellikler aşağıda şöyle listelenmiştir (Bazıları çok da yenilikçi değil ama olsun):

 • Bağlan: Rahatlıkla arkadaşlarına, ailene ve iş çevrene herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda bağlan.
 • Gruplar: Oluştur, bul veya her kesimden gruplara katıl.
 • Yayınlar: Hayattaki en unutulmaz anları canlı yayın olarak paylaş.
 • Görüntülü sohbet: Canlı görüntülü sohbeti ister bir arkadaşınla ister konferans olarak yap (VOIP Konferans özelliği). 4 kişiye kadar çıkabilen bu eşsiz özellikten yararlan.
 • Tam fonksiyonlu iş mesajlaşması: Granuler güvenlik desteğiyle çoklu kanallar.
 • Pazarlama: Tüzel kuruluş olarak bireyleri ve grupları arat; ürünlerini tanıtım, promosyonlar, teklifler ve müşteri hizmeti desteğiyle kitlelerle tanıştır.
 • Müşteri Sadakat Programları: Kendi tam fonksiyonlu sadakat programını oluştur ve yönet.
 • Canlı filtreleme ve görüntü düzeltme: 4K’ya kadar gelişmiş çözünürlük ile yüksek netlikte fotoğraf ve videolar.
 • Dijital cüzdan ve dijital para: Entegre dijital cüzdanımızla paranı dijital olarak taşı, faturalarını öde, ve finansal varlıklarını sorunsuz bir şekilde yönet.
 • Dijital paralarınızı yönetebilmek için ayrıcalıklı debit/gift kartları: İsteğe uyarlanabilir, dijital para saklanabilen ayrıcalıklı debit/gift kartlarınla tüm varlıklarını tek bir yerde kolaylıkla yönet.
 • Stikerler: 1000’den fazla eşsiz ve animasyon özellikli stikerlerinle tüm sanal sohbetlerine canlılık kazandır.

 

İlave İnovasyonlar

Debit/Gift kart ne mi? Kredi kartına entegre edilebilir, kriptopara ödeme destekli bir SuchApp menşeili ödeme kartı, bir başka inovasyon. Whitepaper’da bundan epeyce bahsedilmekte, tekrar tekrar reklamı yapılmakta. Güvenlik konusuna ise özellikle dikkat edilmekte. Kayıp çalıntı vakalarını bile whitepaper’a yazmadan edememişler. Çalıntı durumlarında kullanacağınız bir başka şifreniz olacak ve bu şifre ile anında cüzdanınızı pasif konuma getirebileceksiniz. Bir de Granüler güvenlik desteği var. Bu daha çok SuchApp gruplarında gizliliği ve bilgi hırsızlığını önlemede ön plana çıkıyor. Çünkü şirket yöneticileri, mühendisler veya acil iletişim içerisinde kalmaları gereken kişiler iş grubunda beyin fırtınası yapabilir veya kendi kurumlarınca özel kalması gereken bir takım sırlardan konu açabilir. Ee, güvenlik ve gizlilik bu devirde önemli.

Tam fonksiyonlu ERC20 uyumlu dijital cüzdanlarında başta kendi tokenleri olan SPS olmak üzere, BitCoin, Ethereum gibi koinlerin de varlığına yer verilecek. Hatta döviz kurlarına da buradan kolay geçiş yapabilecekler. Bu, en çok yurtdışı seyahatine çıkan kişilerin işine yarayacaktır. Fellil fellik exchange ofis aramınza gerek yok, SPS’niz var. Olmadı mı BitCoin’ininiz var. O da mı olmadı, çevirin gitsin yerel para birimine madem…

Örnek Hadiseler

Whitepaper cidden güzel yazılmış. Hem teknik bilgi içeriyor, hem de basit örneklerle duruma açıklık getirmek istiyorlar. Mesela bir kişi neler yapabilecek  gerçek hayatta şimdi bu SuchApp ile diyoruz ya, aşağıda tüm çıplaklığıyla bir John örneği var;

John, bir yazardır. Magazin dergileri için makaleler yazmaktadır. SuchApp’taki Portland Trail Blazers NBA Basketbol Takımı Fanları grubunun 23123 üyesinden biridir. O aynı zamanda müziğe de ilgi duyuyor ve piyano çalmayı öğrenmek istiyor. John’un, içerisinde 1000SPS bulunan bir SuchApp cüzdanı var. İşte, John’un yapabileceği bazı şeyler:
1) SuchApp reklam hizmetinden 100 SPS karşılığında belirli alanlar için
kullanılabileceği ve hizmetlerini tanıtabileceği bir toplu mesaj hakkı satın alabilir.
2) 10 SPS karşılığında toplu mesaj veritabanındaki piyano öğretmenlerinin kişi
detaylarına ulaşabilir.
3) Ayrıca bulunduğu Trail Blazer’ın grup yöneticisinden 50 SPS karşılığında toplu mesaj
hakkı satın alabilir, hizmetlerini satabileceği gibi, ihtiyaç duyduğu hizmetleri de satın
alabilir.

Bir başka örnekte ise başrolde Marina oynuyor:

Marina, SuchApp profil sayfasında el yapımı oyuncak bebeklerini satmak için küçük bir katalog ve kartvizit paylaşmaktadır. Bir önceki örnekteki John gibi, ürünlerinin reklamını
yapabilir. 1000 SPS değerindeki sarı saçlı oyuncak bebeği beğenen kimseler, SuchApp’ın “Checkout” algoritmasıyla çalışan alışveriş kartı özellikli, akıllı sözleşmeyi (Smart
contract) kullanarak SuchApp Debit veya Gift kartı ile ödeme yapabilir.

Aynı şekilde:

Fred SuchApp’ın RADAR hizmetiyle arama yapıyor ve haritada bulunduğu evin 5km civarında bir takım kızlar beliriyor; bir tanesi ise tam onun beğendiği bir tip. Beğendiği
kız “Emma”, onun arkadaş çevresi içerisinde olmadığından, Fred 35 SPS lik bir ödeme yaparak kendini Emma’ya tanıştırma imkanı elde ediyor.

Ulan Fred…Ve bir Çinlinin yemek siparişiyle imtihanı:

Zhang Wei ( 张伟 ) acıkıyor ve bir paket servis sipariş etmek istiyor. RADAR’ından yapmış olduğu arama sonucunda birkaç blok ötedeki Lao Sze Chuan restoranını görüyor. Zhang Wei, bağlanıp sipariş verene kadar hiçbir ücret ödemiyor. Ancak restoran daha öncesinde, SuchApp’ın bu servisinden yararlanmak için 40SPS’lik sabit bir komisyon ödemek durumunda kalmıştır.

Evet, bi yemeksepeti işine el atmaları eksik kalmıştı, artık o da tamam…

Ekip

Ekip ise fena gözükmüyor. Genel olarak tecrübeli, liderlik ruhuna sahip, çok çok büyük şirketlerde çalışmış olmasalar da, iyi yerlerde görev yapmış uzmanlardan oluşmakta. Çekirdek kadro konusunda çok kesin konuşmak istemiyorum, ancak danışman kadrosu gerçekten güçlü. Sınırları zorlayan insanlar bunlar, ayrıca aralarında bir de Türk var. Bu örnek üzerinden, nasıl bir danışmanları varmış rahatlıkla anlayabilirsiniz;

Deniz ERKUT, CFA Fintech & Blok zincir uzmanı
Finansal hizmetlerindeki 25 yılın ardından, JP Morgan, State Street, Brown Brothers Harriman ve PwC gibi piyasada öncü kuruluşlarda üst düzey yönetici olarak çalışmakta,
Avrupa, Asya, Körfez işbirliği konseyi ve ABD’de; çeşitli faaliyetler ve projelerde bulunmaktadır. Deniz hanım, Swiss Consultancy’de danışmanlık hizmeti vermektedir.
Deniz hanım, ICO’ları, blok zincir ve para dönüşümü (Exchange) projeleriyle, Fintech hizmetleri konusunda destek vermekte ve etkili yatırımları yönetmekte, yatırım fonlarını
yasalara uygunluk, risk yönetimi, stratejik projeler ve iş analizleri ihtiyaçları alanlarında yönetmeye yardımcı olmaktadır.

 

Saygılar…

Devam edelim.

Fonların Dağılımı

SPS adı verilen tokenlerin toplam miktarı ise 2,5 milyar adet. Bu tokenlerin dağılımı aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi dağıtılacak…

 

Peki, token satışlarından elde edilen gelirler (%50’lik kocaman dilim: 1,25 milyar SPS) nereye akacak? Onun da cevabı şöyle:

 

Şeffaflık güzel. Gerçekten kafa yormuşlar.

Yol Haritası

Yol haritası da şöyle, çubukları maviden yeşile doğru takip edin…

2015’te SuchApp fikrini ortaya atmışlar. Sosyal mesajlaşma programlarının eksiği gediği ne buna kafa yoralım demişler. Bir bakmışlar, bu uygulamalar aslında çok eksik. Derken bir beyin fırtınası, aslında şöyle olsa süper olur, şu da olmalı, oha böyle bir özellik neden olmasın derken…bugün buradalar. Görüldüğü gibi ICO bile başlamadı henüz, Temmuz’da Beta versiyonları çıkacak. Ekim 2018’de SuchApp’ın resmen piyasaya çıkışı var. Ve bundan 6 ay sonra 3 milyon kullanıcı diyorlar. Göreceğiz…

Bu arada, SuchApp, 3 milyon kullanıcıya ulaşma konusunda “Bounty” ismi verdiğimiz, airdroplu, referanslı, kampanyalara çok önem veriyor. Popüler bir kaç mesajlaşma şirketinin kullanıcı veritabanını da almak ve reklam yapmak üzere anlaştıklarını söylüyorlar. Ayrıca iki büyük kripto para borsası ile de ön anlaşmaları tamamlamışlar. Ama önemli olan icraat… Onu da zaman gösterecek. Kullanıcı edinme, hedef kitlesine ulaşma konusundaki misyonunu tam on ikiden vurma isteğini şöyle süslüyor: “1000 katılımcıya ulaşan her bir grup yöneticisi 1000 SPS ve yanında SuchApp blok zincir destekli akıllı telefonunu ücretsiz elde eder.” Yolunu bulan buradan da iyi kötü bulur ama 1000 ciddi bir sayı, her halükarda kazanan SuchApp oluyor. Bu arada evet, SuchApp kendi telefonunu da üretme niyetinde…

SON OLARAK…

SuchApp çok iddialı, innovasyondan yana, gerçek hayata uygulanabilirliği yüksek projelerden diyebiliriz, ayrıca hedef kitlesi muazzam… Ancak gelecekte hedeflerini tuttururlar mı, tutturamazlar mı orasına kimse garanti veremez. Ancak, whitepaper bazında en iddialı projelerden olduğu ve düşünce olarak gayet yenilikçi oldukları kesin.

ICO ön satışına da çok az kaldı, 26 Şubat 2018 – 30 Mart 2018 tarihlerinde aktif olacak. Risk analizinizi iyi yapın, iyi düşünün. ICO zamanı her bir SPS’nin 0,05$ dan işlem göreceğini bilin. Ha bu arada, airdrop bilmem ne olayları ise devam ediyor. Ama çok sürmeyecektir,  yani bu airdrop’a girmediyseniz  TIKLAYIN

Burada da direkt 20 adet SPS veriyorlar (yalnızca e-mail inizi doğruluyorsunuz ve telegram gruplarına giriyorsunuz) : http://vy.tc/en5mD32

 

 

 

Cevap Bırakın