NEO, Milyar Dolarlık Bir Felaket mi?

Bu yazımızda sosyal medya ve forumlarda insanların NEO hakkında yaptığı şikâyet ve eleştirileri derledik.

1 1.379

Bir önceki NEO altcoin incelememizde NEO’nun, Ripple’dan daha merkezi oluşu ve ağda yer alan akıllı kontratlarının azlığı sebebiyle alarm verdiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda sosyal medya ve forumlarda insanların proje hakkında yaptığı şikâyet ve eleştirileri derledik.

Bu içeriği okumadan önce NEO altcoin incelememize bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz. NEO ağı, ICO süreçlerinde büyük kesintiler yaşamakta. Şu ana kadar platform üzerinde eşzamanlı olarak en fazla bir ICO yapıldığını hatırlatmak isterim. Sözde 1000 tps hızlara çıkabilen merkezi bir platformun, tek bir ICO’nun yükünü dahi kaldıramaması oldukça şaşırtıcıdır.

NEO platformu üzerinde gerçekleştirilen ICO’ların sayısı arttıkça, projenin vadettiği performans ile gerçek performansı arasındaki tutarsızlığı görme fırsatımız oldu. Ağ üzerinde ne zaman bir ICO gerçekleştirilse, cüzdanların çalışmadığı, blok zincirin çöktüğüyle ilgili şikâyetler peşi sıra geldi. Saniyede 1000 transferi gerçekleştirme “iddiası” olan bir blockchain’de bu tarz sorunlar meydana gelmemeli.

Bununla beraber NEO’nun akıllı kontrat yapısının sorunlu olduğu yine dillendirilen problemler arasında. Platformu üzerinde, akıllı kontrat oluşturmaya çalışan geliştiriciler yığınla problem ve sorunla karşılaştı. NEO’nun kendi geliştiricileri ve yatırımcılarının eleştirilerine gelin birlikte bakalım. 

Red Pulse

Geçtiğimiz sene ekim ayında gerçekleştirilen ve NEO platformu üzerinde yapılan ilk fonlama projesi olan Red Pulse ICO’sunda sorunlar başladı. NEO’da bloklar tipik olarak 30 saniyede bir üretilir ancak Red Pulse ICO’su sırasında bir bloğu oluşturmak 4 dakika sürmüş. Ağın servis dışı kaldığı süre çok az insanın fark edebileceği düzeyde ancak yine de kesinti kesintidir. Yapılan ICO sayıları arttıkça kesintilerin süreleri de uzamış.

Trinity Network Credit

Trinity ICO’su sırasında NEO ağı yarım saat boyunca çöktü. CoZ’un geliştirdiği popüler bir cüzdan olan NEON çalışmayı durdurdu. Kullanıcılar transfer gerçekleştiremedi, gas alamadı ayrıca bakiyelerini senkronize edemediler. Zayıf bir şekilde organize edilen ICO’nun web sitesi çöktü. Telegram grupları troll ve dolandırıcılar tarafından işgal edildi.

ICO; 1.816.381 ve 1.816.382. bloklar arasında gerçekleştirildi. 2 blok arasında 25 dakikalık bir sarkma oluştu. Bir sonraki blok 12. dakikada bulunabildi. Bu veriler ICO süresince NEO ağının çöktüğünün tartışılmaz bir kanıtı niteliğinde.

Bu rakamlar ne anlama geliyor?

Yoğunluk sırasında, blokzincir instabil hale gelmiş. Normal koşullarda, bloklar otuzar saniyelik periyotlarda çıkarılması gerekiyor. ICO sırasında bloklar yarım saatte bulunup, zincire eklenmiş. Dolayısıyla o bloklar üretilirken gerçekleştirilen tüm transflerler gecikmiş. Saniyede 1000 transfer onaylama iddiası olan NEO, yarım saatte 510 transferi ancak onaylayabilmiş.

Hani nerede vadettiğiniz ölçeklenebilirlik?

https://www.reddit.com/r/NEO/comments/7qdjpo/40_minutes_of_trinity_ico/

neo altcoin inceleme
NEO altcoin platformu tıkanmış

 

TheKEY

Trinity gibi yine çok zayıf bir şekilde yönetilen ICO süreci. Ayrıntılı bilgi için

“2018’in en kötü ICO’sunun ardındaki hikaye” başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz
https://71republic.com/2018/01/15/thekey-rip-the-story-behind-the-worst-ico-of-2018/

Bridge Protocol

İsimler farklı netice aynı, yine NEO yine bir ICO, yine çöken network ve çalışmayan cüzdanlar.

https://www.reddit.com/r/NEO/comments/7zecxd/daily_discussion_february_23rd_2018/dunstm1/

Bir Bridge Protocol admini, yaşanan problemler nedeniyle NEO’yu blok zincirini suçluyor.

https://www.reddit.com/r/NEO/comments/7zecxd/daily_discussion_february_23rd_2018/duoy8ke/

Geliştirici ekip ağdaki düğümlerde bir problem olduğunu kabul ediyor. Cevap neticesinde yatırımcılar NEO’nun 1000 tx/s hızını ve kapasitesini sorgulamaya başlıyor.

https://www.reddit.com/r/NEO/comments/7zfnmh/neon_014_not_working/dunzlyx/

neo altcoin inceleme
NEO yerine Elastosa yatırım yapacağını söyleyen bir yatırımcı
neo altcoin inceleme
Bridge Protocol adminleri sorunun NEOdan kaynaklandığını ifade ediyor.

NEO Altcoin Akıllı Kontrat Sorunları

Akıllı kontrat geliştiricilerin birçok problemle karşılaşmaları gittikçe ayyuka çıkmaya başladı.

Geliştiricilerin çoğu sistemin kötü kodlandığını iddia ediyor. Sorunları daha da kötüleştirmek istercesine NEO, geliştiricilerin önüne muazzam bir finansal bariyer koymaya devam ediyor. (1 kontrat = 500 gas, 15.000 usd)

Bu problemler neden platform üzerinde bu kadar az akıllı kontrat bulunduğunu ve kontrat sayısının büyüme oranının cansızlığını açıklıyor.

Ethereum uygulaması Etheremon baş geliştiricisi, NEO tecrübesini paylaşmış;
https://www.reddit.com/r/BATProject/comments/74vbd7/good_job_major_issues_are_clear_preview_version/do2781g/

Burada NEO’ subreddit’inde, geliştiricilere demoralize olmamaları ve devam etmeleri yönünde salık veriliyor;
https://www.reddit.com/r/NEO/comments/7yvzxa/a_message_to_all_new_neo_smart_contract_developers/

Yine NEO üzerinde geliştirilmesi düşünülen bir proje olan stackexchange başlamadan sonlandırılmış.

https://www.reddit.com/r/NEO/comments/7yvzxa/a_message_to_all_new_neo_smart_contract_developers/dulcivl/

neo altcoin inceleme
Bir geliştirici Ethereum platformunun çok daha iyi kodlandığını savunuyor
neo altcoin inceleme
stackexchange girişimi ilgisizlik nediniyle iptal edilmiş

Özet – Sonuç

NEO altcoin kullanımı yaygınlaştıkça, problemler daha görünür bir hal almaya başladı. Açıklanamayan ağ kesintilerinin ve projeye sırtlarını çevirmeye başlayan geliştiricilerin, sayısı günden güne artmakta. Projenin reklamı için çokça dillendirilen “çin destekli” propagandasını rasyonel bir zemine oturtmakta da güçlük çekiyorum.

Son olarak NEO vazgeçtiğimiz bir altcoin değil, bahsettiğimiz problemler de çözülemez değil. Ancak bir altcoine yatırım yapmayı düşünürken söz konusu projenin artılarını ve eksilerini göz önünde bütünüyle ele almak her zaman daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

NEO altcoini hakkında yaptığımız detaylı analizi okumak için tıklayınız.

Yazı yalnızca kullanıcılarımızı bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. İnceleme, proje ekibinin görüşü ile yazarın kişisel görüşü ve analizini içerir. Yapılacak yatırımlar sonrasında yaşanabilecek kayıplardan web sitemiz veya yazarlarımız sorumlu değildir.

 

 

 

 

 

1 yorum
  1. Rıdvan diyor

    çok detaylı, dolu ve faydalı bir çalışma olmuş. teşekkür ederim.

Cevap Bırakın