Mt. Gox Satışları Eylül Ayına Kadar Durdurdu

0 765

Geçtiğimiz hafta Bitcoin fiyatında büyük bir gerileme yaşandı. Aynı eğilim Ethereum, Bitcoin Cash, ve Ripple gibi altcoinlerde de gözlemlendi. Analistler, geçtiğimiz sonbaharda yaşanan 40.000 Bitcoin satışının ayı piyasasının nedeni olabileceğini düşünüyor.

mt gox bitcoin sattı
Bitcoin fiyatı düşüyor

2010 yılında kurulan Tokyo merkezli Bitcoin borsası Mt. Gox, sadece dört yıl içerisinde bütün transfer işlemlerinin %70’inin gerçekleştiği bir platform haline geldi. 2014 yılında yaşanan 850.000 Bitcoin’in çalındığı hack olayı sonrası borsa iflasını istedi ve kapandı. Yatırımcıları hala kaybolan paralarının peşindeler.

Mt. Gox avukatı ve kayyumu Nobuaki Kobayashi’nin, geçtiğimiz birkaç ayda yaklaşık 40.000 Bitcoin’i bir borsaya sattığı raporlanmıştı. Bir çok analist pazarda meydana gelen volatilite ve düşüşten Mt. Gox temsilcisini sorumlu tutuyor. Temsilci halen 166.000 Bitcoin ve Bitcoin cash’i kontrol ediyor.

Borsaya gerçekleştirilen açık satış oldukça dikkat çekmişti. Bir sonraki duruşmanın 18 eylül 2018’den önce yapılmayacağı açıklandı. Kobayashi’nin bu tarihe kadar Bitcoin satmayacağı düşünülüyor. Eğer haberler doğru ise piyasalar bu durumu olumlu olarak fiyatlayabilirler.

Neler Yaşandı?

Kobayashi’nin gerçekleştirdiği transferlerin ayrıntıları geçtiğimiz hafta yayınlandı. Yüklü satışın, Aralık 2017 ve Ocak 2018’de kripto piyasalarda gerçekleşen fiyat hareketlerinin itici gücü olduğu düşünülüyor. Analizler sonucunda, gerçekleştirilen yüklü satışlar ve genel fiyat hareketleri arasında bir korelasyona rastlandı. Yüklü satışlar, düzenleme haberleri, hacklenen borsalar, neticesinde oluşan olumsuz hava nedeniyle pazarın sarsıldığı düşünülüyor.

Emir tahtasına girilen yüklü bir satış emrinin fiyat hareketlerinde ciddi etkileri olabiliyor. Satışı önceden gören diğer yatırımcılarında satış yapmaya başlamasıyla  bir kar topu etkisi gerçekleşiyor ve parite hızla çökebiliyor.

Peki Bundan Sonra?

Yukarıda belirtildiği gibi, bir sonraki görüşme 6 ay sonra gerçekleşecek. Kobayashi’nin bu süreçte daha fazla satış yapmayacağı iddia ediliyor. Bir yatırımcı twitter’da, konunun mahkeme tarihi ile alakasız olduğunu, hali hazırda fonların kontrolü için yetkilendirilmiş kayyumun satış için mahkeme tarihini beklemek zorunda olmadığını ifade etti.

Kobayshi’nin alacağı kararlardan bağımsız olarak, umarız gelecek satışlar şeffaf bir şekilde gerçekleştirilir ve market düşüşlerine ayrıca FUD’a daha fazla katkıda bulunmazlar.

kaynak: www.newsbtc.com

 

Cevap Bırakın