Kripto Para Düzenlemeleri Hakkında G-20 Açıklaması

0 944

G-20 zirvesinin kripto para birimlerine sıkı yaptırım uygulamayacağını açıklamasından sonra kripto para piyasasında olumlu bir süreç işlemeye başladı. ‘NGO Bitcoin Argentina’ tarafından yayınlanan sızdırılmış bir belgeye göre, kripto para düzenlemeleri için Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartları uygulanacak Sızdırılan belgede G-20 zirvesi aktörlerinin, kripto para birimleri için varlık sınıfı tanımını kullandığı görüldü.

G-20 Kripto Para Düzenlemeleri

Geçen sene kripto para topluluğu, olası düzenlemeler hakkında bir açıklama bekliyordu. Konuyla ilgili bazı uzmanlar sert düzenlemeler öngörürken, diğerleri daha temkinli olmayı tercih etti.

Kripto Para Düzenlemeleri İle İlgili Arjantin Merkez Bankası Başkanı ve Ekonomi Bakanının Konuşması
Kripto Para Düzenlemeleri İle İlgili Arjantin Merkez Bankası Başkanı ve Ekonomi Bakanının Konuşması

Finansal G-20 toplantısından bir kaç gün önce, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, kripto para birimlerinin küresel finansal istikrarı için risk oluşturmadığını söylemişti. O zamandan beri, piyasalar G-20’nin beklendiği kadar zor geçmeyeceğini hissetmeye başlamıştı.

Dünyanın her yerinden, en önemli finans liderleri kripto para birimleriyle ilgili farklı konuları tartıştı. Ancak en önemlisi, kripto paralarla ilgili yasa dışı faaliyetlerin nasıl önleneceği, kontrol edileceği ve azaltılacağı ile ilgili olan konuşmalardı.

NGO Bitcoin Argentina‘nın sızdırdığı belgelerde:

Altta yatan kripto varlıkları da dahil olmak üzere kripto paraların; teknolojik inovasyonun, finansal sistemin ve ekonominin verimliliğini ve kapsayıcılığını daha geniş kapsamlı olarak iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu kabul ediyoruz. Ancak kripto varlıklar, tüketici ve yatırımcı koruması, piyasa bütünlüğü, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili konularda düzenlemelere tabi olmalılar.

Kripto para birimlerindeki faaliyetleri düzenlemek için G-20 liderleri, Kara Para Aklama Standartlarına İlişkin Mali Eylem Görev Gücü’nü (FATF) uygulamaya karar verdiler. Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizm finansmanı ile ilgili diğer yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek için kuruldu.

FATF standartlarını kripto varlıklara uygulamayı taahhüt ediyoruz, bu standartların FATF incelemesini sabırsızlıkla bekliyor ve küresel uygulamayı ilerletmek için FATF’i göreve çağırıyoruz. Uluslararası standart belirleme organlarına (SSB’ler) kripto varlıklarını ve risklerini izlemelerini sürdürmeleri için göreve çağırıyoruz. Asla unutulmamalıdır ki gerektiği gibi çok taraflı olan bütün tepkileri değerlendiriyoruz.

Halihazırda G-20, FATF raporunun Temmuz 2018’de sunulmasını bekliyor. Kripto varlıkları hakkındaki yönetmelikler ve çalışmalar önümüzdeki aylarda açıklığa kavuşturulacak ve açıklanacaktır.

Kripto paralarla ilgili yeni bir başlangıç yapmak için güzel bir zaman olabilir.

Cevap Bırakın