J.P. Morgan Kripto Paraları Tehdit Olarak Görüyor

Jamie Dimon yine geri adım attı.

0 531

JP Morgan, SEC’e sunduğu yıllık raporunda, risk faktürü bölümleri kategorisinde kripto paralara yer verdi. Yıllık raporda, yeni rekabetçilerin, JP Morgan operasyonlarına nasıl tehdit oluşturduğundan bahsedildi.

Kriptoparalar örneğinde olduğu gibi; aracı gerektirmeyen teknolojilerin, bankacılık ve finansal kurumlar için büyük bir risk taşıdığı açıkça ifade edildi.

Raporda, Blockchain ismi zikredilmeden, JP Morgan’ın, var olan müşterilerini muhafaza edebilmesi ve yeni müşteriler edinebilmesi için; rakiplerinin sunduğu modellere adapte olup, ürün ve yöntemlerinde geliştirmeye gitmesi gerekliliğinin altı çizildi.

Bu rekabet sonucunda,  JPMorgan ürünleri ücret ve komisyonlarında aşağı yönlü bir baskı oluşabileceği, ayrıca, JP hisselerinin market payının azalabileceği ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta, Bank of America(BOA), SEC raporunda aynı kalıpla yine benzer risklere dikkat çekmişti.

İnternet servisleri, kriptoparalar ve ödeme yöntemlerinin yaygın olarak benimsenmesi, var olan ürün ve servislerimizi geliştirip, adapte etmemiz için önemli bir harcama yapmamızı zorunla hale getirebilir.

J.P. Morgan CEO’su Jamie Dimon,  Eylül 2017’de Bitcoin’i sahtekarlık olarak gördüğünü belirtip, şirket hesaplarından BTC alım-satım işlemi yapan çalışanlarını kovmakla tehdit etmişti. Sonrasında geri adım atan Dimon, Davos Ekonomi Forumunda, kiripto paralar hakkında kuşkucu olmadığını dile getirmişti.

jp morgan bitcoin haberleri
jp morgan kripto paraları tehtit olarak görüyor

Yine şubat başında, JPMorgan tarafından hazırlandığı iddia edilen bir raporda, kripto paraların, inovatif ve yok olmasının olası olmadığı belirtildi. Problemli ve yavaş olan geleneksel yöntemler yerine, uluslararası para transflerinde kripto paraların kullanabileceği belirtlildi.

SEC(Securities and Exchange Commision) : Amerikan Sermaye Piyasası Kurumu

 

 

 

 

Cevap Bırakın