İran’ın BitCoin’e Karşı Tavrı Değişti

0 512

Kriptoparalar karşısında dünya ülkelerinin tavrı çeşitlilik göstermeye devam ediyor. Devletlerin veya devlet bankalarının kripto paralara karşı atacakları adımlar henüz gelişme aşamasında olan bu piyasalarda önemli spekülasyonlara neden olabiliyor. Henüz spekülasyon denilecek çapta büyük bir etki yaşatmasa da; son haber İran Devlet Bankası’ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde, İran “Bilişim Teknolojisi ve İletişim” Bakanından gelen açıklamalarda, BitCoin’in aslında İran’a yönelik ticari ambargoları delebilecek bir araç olabileceği haberleri gelmişti. Bununla birlikte, BitCoin’i destekleyeceği yönünde pek çok rapor hazırlanmış olan İran için; banka transferlerinde SWIFT yöntemiyle para transferinin yerini hızla BitCoin’in alacağı beklentisi hakimdi.

Hal böyleyken, İran Devlet Bankası’ndan aniden beklentilere ters düşen bir açıklama geldi. Açıklamaya göre ne BitCoin ne de bir başka kripto para türü şu anda devlet tarafından desteklenmeyecek. Bunun sebebi ise, muazzam derecede dalgalı olan kripto paraların, rekabet ortamında ticari ilişkiler için bir hayli risk arz etmesi olarak gösteriliyor.

Peki, İran bu durumda kripto paraların varlığını görmezden mi gelecek?
Hemen bir sonraki açıklamada ise, İran Devlet Bankası’ndan bir çözüm önerisi olarak, İran’ın yerel kripto para üreteceğinin altı çiziliyor. Yapılan açıklamada:

 

İran Post Bank’ın yönetim kurulu ile blokaj temelli dijital para birimi ile yapılan toplantıda, ülkenin ilk dijital para biriminin pilot olarak uygulanması için gerekli tedbirler, ülkenin seçkin kapasitesi kullanılarak belirlendi. İnceleme ve onay için bir pilot model ülkenin bankacılık sistemine sunulacak.

 

Böylece İran, görünüşe göre tıpkı Venezuela’nın “Petro” ürettiği gibi, aynı yöntemi takip edeceğe benziyor.

Cevap Bırakın