Dragonchain Altcoin İncelemesi, Dragonchain (DRGN) Nedir?

Dragonchain nedir?

0 1.883

DragonChain nedir?

dragonchain altcoin analiz
Dragonchain maskotu

“Disney Özel Blokzincir Platformu” olarak başlayan proje, Ekim 2016’da açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldü. Ocak 2017’de açık kaynak kodunun korunması için Dragonchain vakfı kuruldu. Dragonchain şu anda kar amacı gütmeyen bir kuruluş, ancak platform tamamen devreye girdikten sonra ticari bir işletme olacak (DragonChain Inc.).

Dragonchain (DRGN), Dragon token kullanımıyla çalışan bir iş platformu, inkübatör, pazar yeri ve blok zinciridir. Kendisini kuluçka makinası (Proje üretme bankası) ve akıllı sözleşme pazarından oluşan “en güvenli, esnek ve anahtar teslim blok zinciri ve ekosistemi” mottosuyla tanıtmaktadır.

Dragonchain işletmelerin kendi iş uygulamalarını blok zincir platformuna hızla, güvenli ve kolayca adapte etmelerine yardımcı oluyor. İşletmelere Java, Node, C# ve Python, programlama dilleri ile uyumlu “anahtar teslim” bir ürün sunmayı hedefliyorlar. Bu, işletmelerin artık ortak yazılım dillerini kullanarak, kendi akıllı sözleşmelerini yapabilecekleri anlamına geliyor (Dragonchain platformunda). Birçok şirket, blok zincir üzerinden müşterilerine hizmet etmenin getirdiği avantajlar için Dragonchain’i tercih edebilir.

DragonChain nasıl çalışır?

DRGN ekosistemi üç temel bileşenden oluşur:

 1) Platform

dragonchain altcoin analiz
Dragon chain platformu

Verilerin güvence altına alındığı ve depolandığı kısımdır. Geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ortak programlama dillerinde oluşturup depolayabildiği yer burasıdır. Ayrıca, Amazon Web Hizmetlerine (AWS- isteğe bağlı bulut bilgi işlem platformları sağlayan Amazon.com’un bir yan kuruluşu) erişim platforma dahildir.

2) DragonChain Kalabalık Ölçekli İnkübatör

İşletmelerin Dragonchain’in standartlaşmış prosedürlerini izleyerek blokzincir projelerini kolayca geliştirebilecekleri kısımdır. Kalabalık Ölçeklendirilmiş İnkübatör, projeleri hızlandırmak için Dragonchain’in mevcut altyapısını kullanan daha küçük projelere izin veren bir platformdur. Ethereum’un  Dragonchain’i token anlamında barındırmasına benzetebiliriz. OmiseGo veya Monaco’ya benzer şekilde Ethereum’un blok zincirinde çalışır, ancak kendi token ve özellikleri vardır. ICO’lar kendi özellikleri geliştirilmeden önce işlev görmelerine olanak tanıyan Dragonchain platformunda çalıştırılabilir.

Kuluçka makinesinin “kalabalık ölçekli” yönü, işletmelerin fikirlerine, projelerine fayda sağlamaya yöneliktir. Proje kuluçka odasında geliştikten sonra, topluluk tarafından (çeşitli uzmanlık alanlarına sahip kişilerin oluşturduğu) gözden geçirilebilir ve ölçeklendirilebilir. İnkübatör, ticari projelerin piyasaya sürülmesine ve pazar değerinin çok daha hızlı üretime katılmasını sağlamayı amaçlıyor.

dragonchain incubator nedir
Dragonchain incubator

3) DragonChain Pazaryeri

Son olarak, Dragonchain pazaryeri, müşteri işletmelere yönelik bir destek sistemidir. Burada kripto, pazarlama ve yazılım geliştirme gibi konularda doğrulanmış “subject matter experts” havuzuna erişim sağlanır.  Marketplace, geliştiricilere, önceden hazırlanmış nitelikli akıllı sözleşme kütüphanelerine, tedarikçilere, inkübe edilmiş projelere ve alan uzmanlarına ekosistemi kullanmalarına izin vererek kritik kaynaklara erişim sağlar.

 

Herhangi bir seçim gücü/kazananı seçmek yerine, topluluğa ölçeklemek istedikleri projeyi seçme gücünü vermek istiyorlar. İşin büyük ya da küçük olmasına önem vermiyorlar. Projeleri ölçeklendirilip büyümesine yardımcı olacak uzmanlardan oluşan bir pazar oluşturarak projelerin ölçeklenmesine yardımcı olacak bir işlev sunar.

dragonchain altcoin analiz
Dragonchain pazaryeri uzmanları

 

Bu 3 bileşen (Platform, kuluçka makinesi ve pazar) birlikte Dragon Chain ekosistemini oluşturuyor. Platformun herhangi bir bölümüne erişim DRGN token ile mümkün.

 

 

 

DragonChain’i Farklı Kılan Nedir?

dragonchain altcoin analiz
Konsensus algoritması

Dragonchain, güvenli ve ölçeklenebilir blok zincir uygulamaları oluşturmayı kısıtlayan mevcut platformların sorununu çözmeyi amaçlıyor. Örneğin Ethereum, müşterilere Dapps ve akıllı sözleşmeler çalıştıran bir ekosistem sunuyor. DragonChain benzer bir amaca hizmet eder, ancak Bitcoin ve Ethereum protokollerinden daha güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. DRGN platformunda beş katmanlı standartlaştırılmış uzlaşma düzeyi bulunmaktadır. Güvenlik, bir blok için doğrulama seviyesi arttıkça artar. Bu beş seviye,

Seviye 1: İşletme (Onay) Doğrulaması

Seviye 2: Kurumsal Doğrulama

Seviye 3: Ağ Çeşitliliği Doğrulaması

Seviye 4: Dış Ortağın (Noter) Doğrulaması

Seviye 5: Genel Kontrol Noktası

 

Beş katmanlı güvenlik formu, ortak blok zincir modeline başka bir boyut katmak için çalışıyor. DragonChain, konsensus modelinin seviyelerini bir “blok zincirin blok zinciri” olarak tasarlamış, bu bağlam esaslı doğrulama işlemi sayesinde, iş/yerel iş mantığını bütünleştirerek ve hassas verileri kamu zincirinden uzak tutarak, genel blokzincirler ile kendi blok zincir uygulamalarının etkileşimini kurabilir.

dragonchain altcoin analiz
Dragonchain blockzinciri nasıl çalışır?

Blokzincir Nasıl Çalışır?

1) Bir işlem talep edilir.

2) İşlem ağdaki diğer kişilerle paylaşıldığından

3) Ağdakiler işlemi doğrulamalıdır.

4) Bir işlem doğrulandıktan sonra, diğer işlemle birlikte bir bloğa eklenir.

5) Bu blok daha önce doğrulanmış blokların bir zincirine eklenir.

6) Sonra deftere eklenir ve değiştirilemez.

 

 

Hedef Kitlesi?

Kritik verilere sahip bankacılık, sağlık, gayrimenkul ve teknoloji firmalarının Dragonchain’den yararlanma potansiyeli yüksek. Örneğin, bir gayrimenkul firması DragonChain mimarisi ve Akıllı Sözleşmeler sayesinde dolandırıcılıklara karşı önemli kayıpları ortadan kaldırabilir.

DRGN tokenleri sanal öğelerin satın alınmasında kullanmak isteyen, 75 milyondan fazla kullanıcısı olan FlowPlay adlı oyun firması, bir başka potansiyel kullanımının oyun endüstrisi olduğunu gösteriyor.

FlowPlay CEO’su Derrick Morton, “Dragonchain ve teknolojileri oyun endüstrisinde, merkeziyetsiz bir blockchain sistemi aracılığıyla kripto para kazanmak ve işlemek için basit ve güvenli bir yol sunarak büyük bir etki yapma potansiyeline sahip. Teknolojinin sadakat ve ödüller programları sayesinde (slumber skor), işimizin Dragonchain platformu aracılığıyla geliştirilip genişletilebilen bazı önemli alanlarını görüyoruz.” açıklaması yaptı.

dragonchain altcoin analiz
Öneçıkan özellikler

DragoChain’in öne çıkan özellikleri nelerdir?

1) Bir işletme kendi blok zincirine sahip olarak, bir veya daha fazla kamu blok zincirine (BTC veya ETH gibi) aşamalı olarak, etkileşim kurulmasını sağlayan melez/hibrid bir sistemdir.  Mimari, bir projenin hassas iş verilerinin ve akıllı sözleşme mantığının, kontrolünü sağlar.

2) Bir para biriminin kullanılmasını gerektirmez (ilk katmana tamamen güvenir). Aynı zamanda tek blokzincir, birden fazla para birimi destekleyebilir.

3) Önemli ölçüde yüksek düzeyde güvenlik sağlar. 5 adımlı doğrulama, birçok şirket için veri gizliliği ile ilgili endişeleri ortadan kaldırır. Protokol, kendi verileri üzerinde eksiksiz ve açık bir kontrol sağlanmasına izin verirken, genel ağa erişimde endişe gerektirmez.

4) Ticaret platformu basit ve güçlü ölçeklendirmeyi sağlamak için merkezi olmayan (decentralized) mimari kullanır.

5) Dragonchain’in önemli bir özelliği kodlama esnekliğidir. Geliştiriciler akıllı sözleşmeleri Java, Python, Node veya C # olarak kodlayabilir. Mevcut geliştirme dillerini kullanarak daha kolay adaptasyon ve daha düşük geliştirme maliyeti oluşur. Bir kripto para biriminin, çeşitli programlama dillerini desteklemesi önemlidir, çünkü tüm işletmeler aynı dili kullanmaz. Örneğin, Ethereum için, gelişmiş Ethereum bilgisine ihtiyaç duyan, çok kullanılmayan bir programlama dili olan Solidity ile yeni sözleşmeler oluşturmak gerekir.

6) İnkübatör programı, blokzincir  teknolojisine başlamak isteyen ve ICO alanında pozitif bir dönüş sunan kuruluşlar için cazip bir seçenektir.

7) Platform için önemli bir zaman ayırmış, geniş deneyime sahip güçlü bir ekipten destek talep edilebilir.

 

DragonChain Takımı’nda kim var?

Ekip ve danışmanlar oldukça başarılı kişiler.

Joe Roets, Architect, Founder, CEO

Joe, Dragonchain’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı. Güvenlik ve ölçeklenebilirliğe odaklanan yazılım mimarisinde 20 yılı aşkın deneyime sahip. 1990’ların ortalarından bu yana çok sayıda teknoloji şirketi kurmuş ve yönetmiş. 2010 yılından bu yana Overstock, Coinbase, Symbiont ve Walt Disney Company gibi şirketlerde projelere liderlik yapan veya projelere katkıda bulunan blokzincir teknolojisinde vizyoner ve düşünce lideridir.

Eileen Quenin, Dragonchain Vakfı Başkanı,

Dragonchain Vakfı’nın kurucusu ve başkanı.  The Walt Disney Company’de, 7 yıl Tech Evangelist ve Dragonchain projesinin çekirdek takım üyesi olarak çalıştı. Platformun açık kaynağına onay almasında etkiliydi. Proje 2016 yılında En İyi Disney Ödülü’ne aday gösterildi. Amazon Payments, GE Healthcare ve LexisNexis’te daha önce deneyim sahibi.

Paul Sonier, Teknoloji Yöneticisi (CTO)

Paul, Cloud Deployment ve Photopass modernizasyonu da dahil olmak üzere çeşitli projelerde Lider Mühendis olarak görev aldı. Disney’den Dragonchain’e geldi. Dragonchain’in ilk versiyonlarında Joe ve Eileen ile çalıştı. Paul, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden ve 20 yıldan fazla bir süredir Yazılım Mühendisliği deneyimine sahip.

Catherine Lenihan, Mali Sorumlu (CFO)

Tulane’den Finans ve Pazarlama alanında MBA sahibi, Goldman Sachs’daki The Idea Village’ın CFO’su ve Asst. Loyola Üniversitesi New Orleans’ta Profesör.

Shirly RoetsJonel Cordero  İnsan Kaynakları Yeticisi

Jonel Cordero   Pazarlama Yöneticisi

Danışmanlar:

Maria SmithTom Bush  VP Payments Starbucks

Tom Bush  Fmr Müdür Yardımcısı, FBI CJIS

Matthew RoszakJeff Garzik  Co-Founder BloqCo

Jeff Garzik Founder Bloq (Blokzincir’in öncü ismi)

Collin Lahay    Founder Gambit, Collin Crypto

Dragonchain Token

Token adı: Dragon, Sembol: DRGN, Token model: Tokenized Mikro Lisans (patent beklemede), Token standardı: Ethereum ERC20, Menşei ülke: USA, Toplam Token tedariği: 433,494,437 Dragons.

Dragon, Dragonchain ticari platform hizmetleri ile etkileşim kurmak için tokenleştirilmiş bir mikro lisanstır.

Dragonlar, platformun herhangi bir bölümüne erişmek için kullanılır (akıllı sözleşme hazırlama, veri akışlarına abone olma, gelişmiş akıllı sözleşme arşivlerine erişim, inkübe edilmiş projelere erişim ve inkübe edilmiş proje tokenlerine erken-indirimli erişim)

DRGN token, Ethereum ağı üzerindeki bir ERC20 tokendir. DragonChain, kendi blok zincirini planlıyor, blokzincir tasarımı diğer blokzincirlerle etkileşim oluşturabiliyor. DRGN token, sahiplerine üyelik avantajları sağlar, en yararlı olanı Slumber Skorudur. Sahip olduğunuz DRGN sayısı ne kadar fazlaysa ve DRGN tokenleri elinizde bulundurma süreniz ne kadar uzunsa, Skor o kadar yüksek olur. DRGN’ları cüzdan dışına taşırsanız, Slumber Skoru sıfırlanır ve yeniden başlar, bu nedenle DRGN’ların cüzdanda kalmasını sağlamak en iyisidir (MyEtherWallet gibi). DRGN’larınız bir borsada ise, Slumber Skoruna sahip olamazsınız. Slumber Skoru ne kadar yüksek olursa, avantajlarınız o kadar çok olur. Avantajlarınız:

Herkese: Platformda gecelek şirket ICOları için ikramiyeler.

İşletme sahiplerine: Dragonchain pazarda mevcut akıllı sözleşmelerin yanı sıra Dragonchain’in gelecekte sunmayı planladığı diğer teknoloji indirimleri.

dragonchain altcoin analiz
Jeton dağılım oranları

Dragonchain Token Dağılımı

-%55 halka arz edilen kısım. 238,421,940 adet

-%20 Takım üyelerine verilen tüm Dragonlar, iki yıllık bir süre içinde aylık olarak dağıtılacaktır. 86,698,887 adet.

-%10 Açık kaynak kod tabanının geliştirilmesi, desteklenmesi ve geliştirici benimseme ile eğitim programlarının finanse edilmesi için Dragonchain Vakfı’na aktarılacak kısım. 43,349,444 adet.

-%10 Dragonchain rezervlerine dahil edilmek üzere Dragonchain Inc.’e aktarılan kısım. 43,349,444   adet.

-%5 Dragonchain platform desteği lisansı için DragonFund inkübatörüne % 5 oranında aktarılan kısım. 21,674,722 adet.

dragonchain altcoin analiz
En zengin cüzdan adresleri

En zengin 100 token cüzdan adresi dağılımlarında %68 civarında bir oran görüyoruz. Yaklaşık %40’lık bir oranın vakıf ve takım üyelerinde olduğu düşünülürse, token dağılımı oldukça iyi görünüyor.

Simge: DRGN, Token tipi: ERC20

ICO Token Fiyatı: 1 DRGN = 0.0663 USD (0.00023 ETH) (2 Ekim-3 Kasım 2017)

Toplam Token: 433,494,437 DRGN

DRGN token şu anki fiyatı (13 Mart 2108):

dragonchain altcoin analiz
Rakamlarla Dragonchain

$1.06807 (-7.95%),    0.0015237724 ETH,   0.00011617 BTC

İlk ICO satışından beri:   16.10 x USD,   6.68 x ETH, 12.31 x BTC  değer kazandığını görüyoruz.

(Bu rakamlar, başlangıçtaki ICO token fiyatına göre, token fiyatının ne kadar değiştiğini gösterir.)

Toplam dolaşımdaki DRGN lar 238,421,940 

DRGN tokenin dolaşımdaki kaynağı 238,421,940 adet, toplam kaynağı ise 433,494,437 adettir. Market dominansı an itibariyle yaklaşık 250 milyon dolar civarındadır.

Dragonchain DRGN Nasıl Satın Alınır?

DRGN tokenin madenciliği yok, borsalardan satın alabilirsiniz. “Fiat” para birimi ile DRGN satın alamazsınız; bu yüzden önce başka bir kripto para satın almanız gerekecek, en kolay olanı Bitcoin veya Ethereum’dur. Bu coinler ile  Kucoin, Cobinhood ve Fatbtc, Gate.io gibi borsalardan satın alabilirsiniz.

Bu listedeki borsalardan KuCoin, DRGN için en yüksek işlem hacmine sahip borsa. Bu durumda KuCoin borsasında DRGN işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

DRGN, Binance gibi daha büyük borsalar tarafından benimsenirse, değerini artırma potansiyeli var. DRGN, bir ERC-20 token olduğu için, ERC-20 uyumlu bir cüzdanda saklayabilirsiniz. ERC-20 uyumlu cüzdan çeşitleri mevcut. Bunlardan MyEtherWallet kullanabilirsiniz.

Dragonchain Yol Haritası

2018 Dragonchain için büyük bir yıl. Nisan’da  AWS sunucusuz platformun lansmanı yapılacak. Ağustos, Ekim ayları arasında Dragonchain platformunun Google Cloud, ve Azure tarafından izlenmesini sağlanacak. Ticarileştirilmiş gösterge panosu ve pazar yeri lansmanı da bu zaman diliminde planlanmakta.

Dragonchain altcoin analiz
Dragonchain yol haritası

 

AWS Sunucusuz Platform, AWS’de ticari sunucusuz platformun lansmanı (Nisan 2018)

Pazar Yeri Tanıtım ve Ortaklıkları, Ticari Google Cloud

Ortamı, Akıllı Sözleşme Doğrulama Aracı (Ağustos 2018)

Ticari Pano ve Pazar Yeri (Eylül2018)

Ekim 2018 (Ticari Azure Ortamı)

 

İş uygulamalarının blok zincire kolaylıkla entegrasyonu için ticari bir platform olarak görev yapmaya odaklanan hibrid concensus mekanizması, Dragonchain’i, izlenmesi gereken alanındaki ilginç projelerden biri olarak öne çıkarıyor. Platform, kuluçka ve market birleşimi, Dragonchainden harika fikirler ve şaşırtıcı ürünler ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Teknoloji şirketleri, bankalar gibi büyük kuruluşların kendi özel blok zincir platformunu oluşturma olasılığı Dragonchain için pazarın bir kısmını ortadan kaldırabilir.  Ancak kendi blok zincir platformunu geliştirmek isteyip de kaynak ve beceri eksiği olan orta ve küçük ölçekli işletmeler hala Dragonchain’in pazarı olarak kalabilir. Yol haritasındaki fonlama ve tarih açısından esnek hale getirilme olasılıklarının yanı sıra Ethereum, NEO, Cardano ve Eos gibi  platform projeleri ve pazar liderleriyle rekabet etmek zorunda. Dragonchain’i ve bünyesinde yayınlanan ICO’ları izlemeye devam edeceğiz.

Detaylı Zilliqa (ZIL) Altcoin İncelemesi 

Sıkça Sorulan Sorular         White Paper

Yazı yalnızca kullanıcılarımızı bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. İnceleme proje ekibinin görüşü ile yazarın kişisel görüşü ve analizini içerir. Yapılacak yatırımlar sonrasında yaşanabilecek kayıplardan web sitemiz veya yazarlarımız sorumlu değildir.

Cevap Bırakın