Dev Oyun Şirketi Ubisoft Blok Zincir Teknolojisini Yakın Takibe Aldı

Ubisoft Araştırmalarını Blok Zincirine Doğru Kaydırıyor

0 735

Ünlü bir oyun üreticisi olan Ubisoft, gelecekteki fırsatları kaçırmamak için oyun oynamanın ötesine geçerek blok zincir teknolojisini incelemeye aldı. Linwina Sauer, şirketin ileriye dönük stratejilerini açıklamak için yapacağı DICE 2018 konuşmasının öncesinde konuştu.

Eşsiz Blok Zincir Teknolojisi
Sauer, Block zincir teknolojisinin kopyalanamayan, gerçek dijital verilere sahip olma şansı sunan eşsiz bir sistem olduğunu dile getirdi. Picasso örneği veren Sauer, “Teknoloji, bir “dijital Picasso’ya” eşdeğer bir avantaj sağlamakla birlikte, Picasso’nun eserleriyle kıyaslanırsa; bu eserleri blok zincir içerisinde çalmak oldukça zor”, şeklinde konuştu.

Sauer ve arkadaşları; dünyanın, teknolojiyle nasıl etkileşime girdiğine dair eğilimleri analiz eden ve bunları Ubisoft’a uygulamak için yollar araştıran, UbiSoft laboratuvarında görevli uzman ve araştırmacılardan oluşan özel bir ekiptir.

Oyun ekibi, böylece; dijital bir ürünün çoğaltılamamış olmasının sağlanabileceğine, dijital öğelerin tekrar tekrar gereksiz yere üretilmesinin blok zincir ile önüne geçilebilmesinin mümkün olabileceğine inanıyor. Oyunlarda özellikle tek kullanımlık DLC parçaları için bunun önemli olduğunu düşündüklerini belirten Ubisoft yetkilileri; blok zinciri keşfettikçe çok daha ilginç sürprizlerle karşılaşabileceklerinin altını çiziyor.

 

Araştırma Genişliyor
UbiSoft’ta hali hazırdaki araştırmalar, blok zincir teknolojisi ile fiziksel ve dijital ortamların birleştirilmesi ekseninde genişlemiş bulunuyor. Örnek olarak, Starlink:Battle for Atlas oyununda, oyuncuların gerçek hayatta bir yıldız gemisi oluşturmalarına ve gemi değişikliklerini gerçek zamanlı olarak oyunda görebilmelerine olanak tanımıştı. Böyle bir atmosferde Ubisoft, gerçeklik ve sanallık arasındaki eğilimlerin  yeni oyun ve hizmetler yaratma fırsatı sunup sunmadığını sorgularken, bir yandan da blok zincir teknolojisinden ne şekilde faydalanabileceklerinin de analizini yapıyor.

Ubisoft Club uygulamasıyla beta olarak tanıtılan Ubisoft’un kişisel oyun ara yüzü olan Sam’de, Star Trek: Bride Crew’u yapay zekanın sesli komut yeteneklerine önemli bir örnek olarak gösterilmişti.

 

Cevap Bırakın