Blokzincir Oyunu Cryptokitties Sayesinde 500.000 Dolar Kazandı

Basit Bir Oyundan 500.000 Dolar Kazandı

0 1.077

Bu yazımızda, Ethereum tabanlı Cryptokitties oyunu üzerinde 3 gün trade yaparak, 462 ethereum kar eden yatırımcının hikayesinden bahsedeceğiz.

blokzincir oyunu cryptokitties
Ethereum tabanlı Cryptokitties oyunu

Başlık clickbait gibi dursa da inanın öyle değil, etherscan üzerinden transferleri siz de kontrol edebilirsiniz. Tamamen yaşanmış bir olaydır 🙂

CryptoKitties Oyunu Nedir?

Cryptokitties; Ethereum ağı üzerinde kullanıcıların dijital kedi alıp satabildiği, çiftleştirip yavrularını takas edebildiği blokzincir teknolojisini kullanan ilk oyundur. Dijital kediler genetik açıdan eşsiz olup, replike edilemez, değiştirilemez ve yok edilemezler. Kedilerin kime ait olduğunun bilgisi, blokzincir üzerinde değiştirilemeyecek bir şekilde kayıt altına alınır.

Dapper Kittie (kahramanımızın mahlası), Bitcoin piyasasına 2012 yılında dahil olmuş bir kişi, düşünün coinmarketcap verileri bile o kadar eskiye gidemiyor. İlk Bitcoin alışını, 2013 başlarında Coinbase Borsası aracılığıyla fiyat 20 dolar bandındayken yapıyor.

BTC pazarına bu kadar erken girmenin faydasını haliyle görmüş olan Dappie’nin, CryptoKitties oyunu macerasından önce dahi hatırı sayılır bir birikimi var.

Dapper Kittie, sosyal medyada #1 numaralı kedinin 246 ethereum’a satıldığını görünce oyun hakkında araştırma yapmaya başlıyor. İlk başlarda bu işlemin sadece bir wash trade* olduğunu düşünüyor, fakat yine de araştırmasını bırakmıyor. Çünkü konuşulan tutarlar azımsanacak boyutta değiller.

Ethereum tabanlı Cryptokitties oyunu
Cryptokitties oyunu satış istatiskleri

 Cryptokitties Oyunu Üzerinde İlk Satın Alma İşlemi

Kahramanımız, ‘Founder’ Kedilerin yüksek fiyatlara satıldığını gözlemliyor. Söz konusu kediler projeyi fonlamak için geliştiriciler tarafından üretilen oldukça nadir hayvanlar 🙂 Numaraları 1’den 100’e kadar olan kediler yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor.

  • Founder Cat #1 : 250 ether
  • Founder Cat #2-10 : 50 ether
  • Founder Cat #11-100 : 10 ether

Esas oğlanımız; bu kedilerin alınıp akabinde yüksek karlar ile tekrar satıldığını fark edince denize atlıyor. Örneğin, #88 numaralı kedi, 10 ethere alınıp, yeniden 78 ethere satılıyor. (8 çinde uğurlu bir sayıymış.)

Dapper Kittie, founder #42 numaralı kediyi, etkilendiği bir kitap olan “Otostopçunun Galaksi Rehberi” nedeniyle 10 ethere, #7 numaralı kediyi ise 50 ethere satın alıyor. (7 zaten herkesin uğurlu sayısı)

Ethereum tabanlı Cryptokitties oyunu
42 numaralı kediyi satın almasına ilham veren roman

60 ether’lik bir yatırımın ardından; düşük numaralı kedilerin iki kişi tarafından alelacele toplandığını fark edince, #45 ve #47 numaralı kedileri hızlı bir şekilde satın alıyor. Yani toplamda founder kedilere harcanan tutar 80 ether.

Yazının bu bölümünden sonra; düşük numaralı kedileri toplayan hesaba “Amerikan Hazinesi” mahlasıyla yer vereceğiz.

Dapper Kittie; esas oğlan, Amerikan Hazinesinin 10 ethere aldığı kedileri 30 ethere pazara tekrar koyduğunu ve bu kedilerin hemen satıldığını fark edince aynı taktiği uygulayıp, yatırımının bir bölümünü üçe katlıyor. Hiç fena değil.

Fırsatları Kovalamak

Bu sırada kedi fiyatları tırmanmaya devam ediyor (bildiğimiz euphoria) #2 numaralı kedi 150 ethere yeniden satılıyor fakat bu fiyat bile o günün market koşullarında ucuz kaçmakta. Düşünün tek haneli kedilerin fiyatları 300+ etherden listelenmekte, alıcı yok ama pr var.

Fırsatı gören Dapper Kittie, #42 numaralı kediyi 75 etherden (65 ether kar), 7 numaralı kediyi ise 190 etherden bir güzel satıyor. (140 ethereum kar.)

Böylesine muazzam bir kar sonrası fırsatları kovalamaya devam eden esas olan, görece ucuz olan ve  yeniden listelenen crypto kedileri takibe alıyor. Haliyle bu noktadan sonra sadece yaptığı kar ile oynamaya devam eden Dapper bu süre zarfında 23 numaralı kediyi 70 ethere alıp, 24 saat sonra 133.9 ethere satıyor.

Devasa kardan sonra esas oğlanımız marketten çıkmaya hazır, fakat market fiyatlarının farkında olmayan bir kişi iki kediyi 50’şer etherden pazara koyunca, işin rengi haliyle değişmiş.(o günlerde ortalama market fiyatları 150 ether)

Fırsatın kokusunu 200 km öteden alan Dapper Kittie, başka hiç kimse alamadan kedilerin ikisinide almayı başarır ve satın alımdan birkaç saat sonra kedileri 125 ve 126 etherden, Amerikan Hazinesine bir güzel yağlar.
Maalesef Amerikan Hazinesi kedilerin son sahibi olacaktır 🙁

Söz konusu kediler bu yazı yazıldığında hala markette 100’er etherden satışta. O dönemlerde ethereum 400 – 500 dolar civarında olduğunu da belirtelim.

Ethereum tabanlı Cryptokitties oyunu
Cryptokittes oyunu üzerindeki alım satım işlemleri

Balon Patlamadan Çıkmak

Bu noktada kedilerinin çoğunu satan Dapper Kittie, son kedisini 24 ethereum kar ile 95 ethereden sattıktan sonra Cryptokitties oyununu bırakıyor. Zaten oyunu bırakmasının ardından balon patlamış ve kedi fiyatları çakılmış.

Kahramanımız, kedi balonunu erken fark eden şanslılardan olmayı başararak muazzam karlar elde etmeyi başardı. Sonuçta 3 günlük bir trade ile 462 ether karı cebine koydu. O günün koşullarında $210.000, 3 gün için hiç kötü değil 🙂 (şaka)

Dapper yaptığı bu muzzam kar ile hayvanlara yardımcı olan kuruluşlara bağış yapacağını ifade etti.

Ne üstat ama

Respect.

Dapper Kittie’nin hesabı için yazıya tıklayın.

wash trade : Tahtada alıcı ile satıcının aynı kişi olması, örnek vermek gerekirse, kedinin sahibi benim kediyi 200 ethere satışa koyuyorum, gidip tahtadan yine kendim satın alıyorum.

 

 

 

 

Cevap Bırakın