Cardano (ADA) Neden Afrika Kıtasına Açılıyor? Projeleri ve Hedefleri

Cardano'dan "Afrika" Açılımı...

0 814

Cardano, güvenli bir blokzincir oluşturma felsefesine dayalı, transferleri detaylandırma fırsatı veren dAPPs ve akıllı kontratların geliştirilmesi için tasarlanmış bir platform sunmaktadır. Blokzincir teknolojisine akademik bir açıdan bakan ve hakemli araştırmaya dayalı bir politika izleyen Cardano; gelişmiş matematiksel programlama dili olan “Haskell” tabanında yazılmıştır.

Cardano üzerinde çalışan ekip, üç kolda faaliyet yürütmektedir, bunlar:

  • IOHK – Platformun uygulanması ve geliştirilmesi için çalışmaktadır.
  • Emurgo – Stratejik ortaklıklar ile ilgilenmektedir
  • Cardano Vakfı – Merkezi İsviçre’de bulunmaktadır ve Cardano’nun gelişimini takip etmektedir.

Bu üç birimin fikir bilirliği neticesinde, Cardano Afrika’ya açılacak. Ekip, Afrika’daki önemli sorunlardan bir tanesi olan “toprak mülkiyeti”ni Cardano platformu ile çözmeyi amaçlıyor. Şimdiden bu konu için yol haritaları bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Cardano platformu, sanal bir blok zincir geliştirecek ve bu vasıta ile GPS koordinatlarını kullanarak belirli arazileri kodlayacak. Sonrasında, sanal blok zincir üzerinden, kolaylıkla tapu veya mülk kaydı yapılabilecek. Arsa veya konut almış satmış olanlar bilirler, bu süreç oldukça zaman alıcı ve sıkıcıdır. Bu noktada, Cardano ile tapu ve mülk kayıtları blokzincir tabanı üzerinden hızlı ve düşük maliyetli bir biçimde el değiştirebilecek.

Hükümetler ve kripto paralar arasındaki tüm yasal ve büroktatik karışıklığa rağmen, gizlilik ve yasallık arasındaki dengeyi bulabilmiş bir platform sunan Cardano, bu gibi projelerle gittikçe daha çekici bir hal almaya başlıyor. Otoritelere göre, Cardano bu hamleyi Afrika için çok doğru bir zamanda yapıyor. Örneğin Ruanda, blokzincir sisteminin entegrasyonu için çalışmalar yürütmeye ve dijital ortamda blokzincir teknolojisini kabul etmeye henüz başladı.

Bu noktada, Cardano IOHK Afrika Direktörü John O’Connor şöyle diyor:

“Şimdi, Afrika ülkeleri arasında bir takım projeleri planlamaya başlamanın tam zamanı. Cardano’yu arazi kayıtlarında kullanılacak bir blokzincir platformu olarak sunmayı amaçlıyoruz. ”

“Büyük önem gösterdiğimiz açılım bir günde tamamlanmayacak. Gerçek başarı, kamu kuruluşlarının, sektör için gerekli yasal çerçeveyi oluşturması ve akabinde yatırımları desteklemesiyle birlikte gelecek. ”

Yunanistan ve Barbados üniversitelerinden mezun olmuş genç bireylerin ‘Haskell’ eğitimleri amacıyla ortaklaşa bir faaliyet yürütülüyor. Eğitim tamamen ücretsiz aynı zaman hiç bir mecburiyet veya sorumluluk içermiyor. Benzer bir yol yine Afrika’da da izlenecek.

 

Bu konuda O’Connor şöyle diyor:

“Bu yıl Afrika’daki ilk eğitim aktivitemize muhtemelen Etiyopya’da başlayacağız. Etiyopyalı geliştiricilerin 2018 yılı sonuna kadar Cardano kodlama sistemine katkıda bulunmalarını umuyoruz.”

Cardano ekibi Afrika konusunda epey heyecanlı görünüyor. Projelerinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağını elbet zaman gösterecek. Yeni gelişmeler geldikçe bilgi paylaşımında bulunmaya devam edeceğiz.

Cevap Bırakın