Bulwark Altcoin İncelemesi, Bulwark (BWK) Nedir? Masternode Altcoinler

Bu yazımızda Bulwark'ın işlevi ve temel özelliklerini inceleyip, whitepaper üzerinden geçeceğiz.

0 870

Bu yazımızda bir masternode coin olan Bulwark’ın temel işlevine, rakiplerine, coin metriklerine ayrıca nicel ve nitel özelliklerine bakıp, dikkat etmemiz gereken noktalara değineceğiz.

Bulwark coin incelemesine geçmeden önce kabaca masternode ne demektir, bir bakalım…

Masternode nedir?

Masternode kavramını, herhangi bir kriptopara biriminin düğümler bütünü veya transfer işlemlerinini bütününün güncel şekilde birer kopyasının tutulduğu cüzdan adresleri şeklinde tanımlayabiliriz.

Masternodelar, Bitcoin ve Litecoin blok zincirindeki katılımcılardan (düğümlerden) farklı olarak sadece transferlerin birer kopyalarını muhafaza etmekle kalmayıp, zincir için hayati önem taşıyan farklı görevler de üstlenirler. Bu düğümlerin gerçekleştirdiği özel işlevleri şu şekilde toparlayabiliriz:

 • İşlemlerin gizliliğini artırmak
 • Anlık transferler gerçekleştirmek
 • Blok zincirin yönetimi ve oylama sürecinde etkin rol üstlenmek
 • Bütçeleme ve hazine sistemini etkinleştirmek

Masternodelar bağımsız değillerdir düğümler arasında merkezi olmayan bir yapı oluşturabilmek için diğer düğümler ile sürekli iletişim kurarlar ve kısaca MN olarak anılırlar.

Bulwark Coin Nedir? Ne işe Yarar?

bulwark coin inceleme
bulwark blok zincir özellikleri

Vizyonları; bugün çalışan ve gelecekte var olacak olan, dash ve pivx’in en iyi pratiklerini kaldıraç olarak kullanmayı hedeflemiş; bir anonim coin ortaya koymak. Temelde; Bulwark, masternode anonim coinlerin adeletsiz pratiklerinin gözlemi sonucunda ortaya çıkarılmış.

Basit bir girizgah gibi gelebilir ancak yine kendi tabirleriyle; “çok vaad eden, az karşılayan” bir proje olmak istemediklerini söylüyorlar. Bu tarz çok uçmayan projeleri seviyorum. (3d print, drone ile teslimat, artificial intelligence, machine learning, internet of things gibi) (over promise and under deliver)

Bulwark piyasadaki bir çok projeden farklı kendi blok zinciri olan gerçek bir coindir. Binance borsasında aldığınız altcoinlerin bir çoğu erc20 jetonu olup, ethereum networkünde üzerinde çalışır.

 

Bulwark Coin Nicel Özellikleri

Dolaşımdaki coin adedi 2.9 milyon,  birince sene sonunda; 14.5 milyon coin daha dolaşıma katılacak. Takip eden 5 sene sonunda toplam 27 milyon coin adedine ulaşılacak. Dolaşıma hızla coin katılması enflasyonu artırır, yüksek enflasyon ise fiyatı artışını baskılayacaktır.

 • Güncel fiyat : $2.5
 • En yüksek fiyat : $17.42
 • Min fiyatı : $1.90

Marketcap’te 506. sırada. olan BWK şuanda 3 borsada işlem görüyor!(cryptopia, stocks.exchange, cryptobridge). Projenin geniş kitlelere yayılabilmesi için, muhakkak büyük borsalara girmesi gerekiyor.

bulwark coin inceleme
bulwark coin coinmarketcap verileri

Coin’in vizyonu açısından önemli bir yer teşkil eden masternode’lar ilk günden itibaren mevcut ve faaliyette olacaklar; dağıtımı stabilize edip, ağı koruyacak aynı zamanda önemli fonksiyonlar temin edecekler. Adeletsiz coin dağılımını önleyici bir takım önlemler geliştirilmiş. Proje ortaya çıkışının ardından, ilk birkaç gün içerisinde toplam arzın %15’inin toparlandığı Darkcoin (DASH) projesi örneklendirilmiş. Şöyleki, 2.blockdan itibaren 1000. bloğa kadar lineer olarak artan bir block ödülü algoritmaları var. Bu durumun söz konusu adaletsiz dağılım pratiğini engelleyebileceği belirtilmiş. 2. block ödülü < 3. < 4 < … < 1000 şeklinde.

Yine adeletsiz bir dağılım pratiği olan premine konusu üstüne daha adaletli bir öneri ve case study yayımlamışlar. Premine ettikleri coin adedi (%3.5); 12 günlük block ödülünden biraz fazla.(proof of work + masternode) Kırmızı= premine edilen coin adedi (block 1) Mavi= 180 günlük pow

Özet ve Sonuç

Hali hazırda masternode implementasyonu ile doğmuş, 1. Yılın sonunda 2. Aşamasında proof of stake algoritmasının entegre edileceği sistemde, Ico sisteminin yine adaletsiz coin dağılımına yol açacağı düşünüldüğünden, tercih edilmemiş. (No-ICO)

Proof of stake ve masternode ödül dağılımı PIVX tarafından popüler edilmiş seesaw algoritması üzerine temellendirilmiş. Seesaw algoritması ilk aşamada masternode lehine ödül dağılımı ayarlarken, toplam coin adedinin %41.5 masternode tarafından kitlendiğinde, stake edenlerin lehine dönecek.

Bu noktada ‘proof of stake’ lehine dönecek reward sisteminin tercih edilme sebebinin; kilitli coin adedinin fazla olmasının(masternode), fiyat hareketlerinde oynaklığa sebebiyet vereceğini düşünmeleri olmuş.

Hali hazırda community’sine çok değer veren projenin sorumluları ile, discord ve telegram kanalları aracalığı ile irtibat sağlayabilirsiniz.

Projenin titizlikle hazırlanmış bir whitepaperı (Türkçe dahil bir çok dil seçeneği mevcut, ayrıca Latex ile yazılmış) Blockexplorer’ları, çalışan cüzdan uygulamaları, ve güzel bir yol haritası var.

Terminoloji:

 • PV : privacy
 • MN : masternode
 • POW : proof of work
 • POS : proof of stake

Latex = bilimsel makalelerin yazımında kullanılan bir metin programı; dolayısıyla LaTex kullanılarak hazırlanmış whitepaper’ların akademik geçmişi olan kişiler tarafından yazıldığını varsayabiliriz.

İçerik yalnızca kullanıcılarımızı bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. İnceleme proje ekibinin görüşü ile yazarın kişisel görüşü ve analizini içerir. Yapılacak yatırımlar sonrasında yaşanabilecek kayıplardan web sitemiz veya yazarlarımız sorumlu değildir.

En popüler altcoin incelemelerimizi okumak için tıklayınız.

https://bulwarkcrypto.com/

 

 

Cevap Bırakın