Bitcoin Nedir? Nasıl Bitcoin Alınır? Nerede Saklanır?

Bu yazımızda Bitcoin ile ilgili en temel kavramları açıkladık

0 2.250

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusunun bir çok karmaşık cevabı olabilir ancak bu rehberde sade ve anlaşılır olanları tercih edeceğiz. Bitcoin, taraflar arasında herhangi bir aracı kuruma gerek olmaksızın, transfer gerçekleştirebileceğiniz ve değer saklayabileceğiniz yeni nesil bir ödeme ağı ve para birimidir. 

Bitcoin’in Özellikleri 

Bitcoin ağında, işlemlerin yönetimi için, herkesin iştirakçi olabildiği dağınık bir muhasebe kaydı tutulur. Söz konusu defter dağıtık bir yapıda ve herkeste olduğu için sistemde herhangi bir kişiye güven zorunluluğu kalmaz. Bitcoin açık kaynak kodludur, kurumsal olarak kimsenin değildir dolayısıyla hiç kimse onu kontrol edemez. Kendine has yapısı sayesinde diğer ödeme protokollerinin gerçekleştiremeyeceği çok farklı ödemeleri basit bir şekilde gerçekleştirebilir. Ayrıca uluslararası para transferlerinde, hızı ve komisyon bedelinin ucuzluğu göz önünde bulundurulduğunda çok cezbedicidir.

İşlemlerin güvenliği maksimum düzeyde kriptografiyle garanti altına alınır. Siz özel anahtarınızı vermediğiniz sürece hiç kimse sizin adınıza işlem gerçekleştiremez. Bitcoin internetin olduğu her yerde, her zaman çalışır. Değer transferi gerçekleştirmek için mesai saatlerini veya hafta içi günleri beklemeniz gerekmez. Bitcoin tatil yapmaz Bitcoin uyumaz.

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor? Fiyat Daha da Yükselir mi?

Şuan da dolaşımda 16.9 milyon adet Bitcoin vardır yapısı gereği 21 milyon adet üretilebilecektir, sınırlı sayıda olduğu için talep arttıkça arz miktarı artamayacağından fiyatı teorik olarak yükselecektir. Dünyadaki milyonerlere toplam Bitcoinleri pay etmek istesek, her bir milyonere düşecek Bitcoin sayısı ‘1’den az olacaktır. Bu yönüyle transfer aracı olmasının yanı sıra tıpkı altın gibi bir değer saklama aracıdır. (store of value)

bitcoin eğlenceli görsel
yıllara göre 1 bitcoin’in karşılığı

Bitcoin Güvenli midir? Çalınabilir mi?

Diğer varlık sınıflarında olduğu gibi, evet Bitcoin de çalınabilir. Tıpkı internet bankacılığında olduğu gibi siber suçlar maalesef ciddi bir tehdittir. Ancak Bitcoinlerinizi doğru bir şekilde muhafaza ederseniz, kredi kartı bilgilerinizden veya banka hesap bilgilerinizden çok daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bitcoinleri Nasıl Güvenle Saklayabiliriz?

Bitcoini güvenli şekilde saklamanın bir çok yolu vardır. Kağıt cüzdan oluşturmak, donanım cüzdan edinmek veya ücretsiz olarak online cüzdan açmak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Bitcoin Nasıl Alınır / Satılır? Nereden Bitcoin alabiliriz?

Türkiyede güvenle işlem yapabileceğiniz birçok Bitcoin borsası mevcuttur. (Paribu, BTCTurk, Bitfeks, Binans) Bu borsalara üye olduktan sonra Türk Lirası havale ederek, Bitcoin alabilir, satabilir, uluslarası borsalara gönderebilir veya kendi cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Yazının yazıldığı tarih itibariyle; Ülkemizin en çok tercih edilen (en yüksek işlem hacmine sahip) platformu Paribu Borsasıdır.

Paribu borsasında hesap oluşturma ve resimli Bitcoin satın alma rehberimiz için tıklayınız.

Tamam ama Bitcoin çok pahalı, 1 Bitcoin alamam ki

Bu rehber hazırlandığında 1 Bitcoin alabilmek için ödemeniz gereken tutar yaklaşık olarak 40.000 Türk Lirasıydı. Ancak Bitcoini tam sayılar halinde alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bitcoin yapısı gereği 100 milyon birime kadar bölünebilir. Yarım, çeyrek, hatta çeyreğin çeyreğinin çeyreği kadarlık Bitcoin dahi satın alabilirsiniz.

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin hakkında ülkemizde hali hazırda kripto paraları konu alan bir düzenleme bulunmamaktadır. Bitcoin kanunlarımızda yasal veya yasal değil şeklinde yer almaz. Sermaye Piyasası Kurumunun sitesinde Bitcoin ile alakalı yazılmış akademik bir makaleye ulaşabilirsiniz. 2017 yılında Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir Meclise verdiği soru önergesinde “Bitcoin’in yasal statüsünü” sormuştu. Kasım ayında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından soru önergesi şu şekilde yanıtlandı.

Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin ve benzeri kripto paralar ile ülkemizde doğrudan ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Kazmak / Çıkarmak Ne anlama Gelir?

Bitcoin madenciliği,  transferlerin doğrulanması ve blok zinciri olarak bilinen dağıtık muhasebeye eklenmesi için kullanılan yöntemdir. İnternet erişimi bulunan ve yeterli donanıma sahip herkes madencilik yapabilir. Madencilik sürecinde bilgisayar donanımlarının sunduğu hesaplama gücü kullanılarak kriptografik bir problem çözülür. Bu sayede iş kanıtı sağlanmış olur. Kabaca transferleri onaylayan madenciler; gerçekleşen transferlerden belirli bir miktar komisyon alır, bu işlem Bitcoin kazımı veya Bitcoin madenciliği olarak adlandırılır.

bitcoin madenciliği nedir
devasa bir bitcoin madeni

 

 

 

Cevap Bırakın